Orvos válaszol

Kérdését itt teheti fel:

LABOREREDMÉNYEK ÉRTÉKELÉSE

Felhívjuk a figyelmét, hogy labor és egyéb vizsgálati eredmény értékelése szakorvosi kompetencia, mely a klinikai kép és az összes rendelkezésre álló egészségügyi információ ismeretében történhet meg.

Javasoljuk, az eredmények értékeléséhez, a megfelelő kezelés megválasztásához jelentkezzen be vizitre.

Kedves Látogatónk!

Tisztelettel tájékoztatjuk, hogy az "Orvos válaszol" funkció használatához kötelezően megadandó személyes adatok az emailcím és név (utóbbi tetszőleges, lehet kitalált megnevezés is, nem szükséges az Ön nevét megadni), melyeket a kérdés informatikai azonosítására, a válasz emailen megküldéséhez használjuk. Az "Orvos válaszol" funkció használatával Ön ezen adatok általunk kezeléséhez hozzájárul. Bővebb információért olvassa el Adatvédelmi tájékoztatónkat! További adatkezelési információkkal kapcsolatban olvassa el az Adatkezelési Tájékoztatónk

Ha volt Tag lézeres beavatkozás mindkét szemben, és ezáltal átjárhatóvá vált az út a csarnokvíz számára, van-e szükség továbbra is Cosopt, vagy más hasonló szemcsepp rendszeres használatára?
2022.11.03
Tisztelt Nemes Katalin!

Kérdésére a megadott adatok alapján nem lehet választ adni. Ha a YAG lézeres iridotomia megelőző beavatkozás volt, akkor semmilyen további kezelés nem indokolt. Ha viszont nyitott csarnokzugú glaukóma iránt kezelik, és az elzáródásnak kitett csarnokzug okozta többlet kockázatot küszöbölték ki a lézeres kezeléssel, akkor lehet indokolt valamilyen szemnyomás-csökkentő kezelés.

Ha kívánja, akkor a probléma tisztázására első glaukóma vizit vizsgálati kategóriában szívesen megvizsgálom, tájékoztatom és véleményezem.

Üdvözlettel,

Prof. Dr. Holló Gábor
Professzor Dr. Holló Gábor
Professzor Dr. Holló Gábor szemész
2022.11.03
75-éves vagyok, 73-éves koromra a sötétbarna szemgolyóm kifakult ! Körbe a szemgolyóm 2 mm-es sávba világoskék lett ! Mi lehet az oka ? Szíves válaszát előre is köszönöm szépen!
T. Hné Mária
2022.10.07
Tisztelt Asszonyom!

A leírásában említett állapot nagy valószínűséggel az úgynevezett gerontoxon kialakulása. Ez időskori, önmagában ártalmatlan állapot. Lényege, hogy az átlátszó szaruhártya (kornea) széli része lerakódások miatt kevésbé átlátszóvá válik 360 fokban. Önmagában emiatt nem kell aggódnia. Azonban leveléből kiderül, hogy nem látta szemorvos sok éve már (hiszen akkor ezt a kérdést is megbeszélték volna, és nem kérdezne rá). Ez viszont jelentős kockázatot hordoz az Ön életkorában. Ezért mindenképpen azt javaslom, hogy vegyen részt érdemi szemorvosi vizsgálaton, hiszen számos komoly betegség (például zöldhályog vagy glaukóma, makula degeneráció, érbetegségek) ebben az életkorban alakulnak ki illetve válnak gyakorivá.

Üdvözlettel,
Prof. Dr. Holló Gábor
Professzor Dr. Holló Gábor
Professzor Dr. Holló Gábor szemész
2022.10.07
Kedves Doktor Úr/ Doktornő!

A polatesztem eredménye pozitív lett,prizmás szemüveg ajánlott. Kérdésem hogy a prizmás szemüveg és a "rendes " szemüveg hordható -e felváltva. Diopria: jobb -1 bal -0.5
Prizma:bal prd 0.75
2014 ota van latasromlas. 6 honapja van szemuvegem.
Köszönöm.
Üdvözlettel:
B.M.
2022.10.07
Tisztelt Asszonyom!

Igen, hordható felváltva is. A prizmadioptia, amit Ön leírt, nem nagy. Leginkább azonban azt javaslom, hogy az Önt ellátó szemorvossal konzultáljon állapotával és a teendőkkel kapcsolatban, hiszen ő tájékozott részleteiben az Ön állapotát illetően.

Üdvözlettel,
Prof. Dr. Holló Gábor
Professzor Dr. Holló Gábor
Professzor Dr. Holló Gábor szemész
2022.10.07
Kedves doktornő! 51 éves vagyok, körülbelül egy éve jelentkezik nálam az öregkori látás romlás. Főleg közelre, évente járok egyébként ellenőrzésre. Most már szükségem lenne néha olvasáshoz szemüvegre, és az interneten látok speciálisan az öregkori látás romlásra kifejlesztett szemüvegeket, érdemes ezeket megvásárolni, vagy jobb, ha elmegyek az optikushoz és ők pontosan bemérik a szemem, és elkészítik számomra a szemüveget? Várom szíves válaszát.
2022.10.07
Tisztelt Asszonyom!

Köszönöm levelét. Elsősorban azt javaslom, hogy SZEMORVOS vizsgálja meg, ezt a szemüvegírás során alkalmazott optikai vizsgálat nem helyettesíti. Ha betegség nem áll fenn, akkor optikus által felírt szemüveg választása a teendő, mert az szakmailag megalapozott módon készül, ha nem optimálisan kellemes a viselete, akkor igazítható, és van rá garancia. Hangsúlyozom azonban, hogy abban az életkorban, amikor a közeli szemüveg szükséges, időszakos SZEMORVOSI vizsgálat mindenképpen javasolt, mert a szem betegségei (pl. zöldhályog, makula degeneráció, keringési betegségek) ebben az életkorban jelentkeznek, illetve jelentkeznek fokozódó gyakorisággal.

Üdvözlettel,
Prof. Dr. Holló Gábor
Professzor Dr. Holló Gábor
Professzor Dr. Holló Gábor szemész
2022.10.07
Kedves Doktor Úr/Asszony!

4 napja a jobb szemem alsó szemhéjánál, a könnycsatorna kivezető nyílásánál gyulladás kezdett megjelenni, ami már kissé zavarja a látásomat és ha lehúzom az alsó szemhéjamat, akkor belül véresebb színű mint a bal szemhéjam alatt és megjelent egy fehér fájdalmas csomó. Ez lehet blepharitis vagy árpa? Vagy daganat? Azt sem tudom mellesleg szabad e mosni azt a szemet vagy nem szabad hogy víz érje.

Köszönöm válaszát,

Sebestyén.
2022.10.07
Kedves Sebestyén!

Amit Ön leír, az u.n. belső árpa. Ennek megfelelően szemészeti ellátás kell, első lépésként csepp vagy kenőcs kezelés, és ha az árpa esetleg nem múlna el, idővel megnyitás. Tehát szemorvoshoz célszerű fordulnia. Persze e-mailben nem lehet biztos diagnózist adni, ezért javasolt, hogy szemorvos lássa mindenképpen. Mosni az elváltozást nem kell.


Üdvözlettel,
Prof. Dr. Holló Gábor
Professzor Dr. Holló Gábor
Professzor Dr. Holló Gábor szemész
2022.10.07
Kedves Doktornő/Doktorúr!

Az a problémám, hogy csináltattam egy új szemüveget, a dioptria (vizsgálva lett) nem változott viszont a szemem nap végére nagyon elfárad és fókuszálási problémám van, főleg amikor este leveszem, de a szemüvegben is. Ha az én PD számom 56 a szemüveg 58-as okozhatja ezt? Ha nem, mi okozhat ilyet?
2022.08.11
Tisztelt Kérdező!

Köszönöm kérdését. A szem fokozódó fáradása tartós, fókuszált nézés során egy létező entitás, a neve astenopia. Ezt, a fókuszált nézéssel (pl. tartós olvasással, monitor használattal) töltött idő növekedésével megjelenő, majd erősödő, szemfáradást, szem pirosságot, esetleg mérsékelt fejfájást eredményező állapotot valóban okozhatja a szemüveg nem megfelelő volta. Ezen belül okozhatja a használathoz nem megfelelő dioptria érték (pl. olvasási távolságra, azaz 30 cm-re beállított dioptria használata távolabb lévő monitor figyelésére), de oka lehet a pupillák közötti távolság (PD) és a szemüveg lencséinek középpontja közti távolság eltérése. Ekkor az éleslátás helyén torzítás léphet fel. Ilyen helyzet akkor szokott előállni, ha valaki olyan szemüveg keretet választ, ami nem illeszkedik jól a fej szélességéhez. Emellett az is okozhat astenopiát, ha a szemüveg lencséi nem a szem felszínével párhuzamosak, hanem lejtősen állnak a szem előtt. Ez a keret beállításának hibájából eredhet vagy a keret sérülése kapcsán alakulhat ki.
Azt javaslom, hogy a szemüveget az azt készítő optopetristával illetve optikussal közösen vizsgálják meg. A legtöbb esetben a szemüveg eredetű astenopia okok ilyen módon könnyen kijavíthatók.


Üdvözlettel,

Prof. Dr. Holló Gábor
Professzor Dr. Holló Gábor
Professzor Dr. Holló Gábor szemész
2022.08.11
Tisztelt Szakértő!

Egy évvel ezelőtt bekövetkezett agyi infarctus (stroke) során jobb thalamusban 1,5 cm, occipitálisban 6 cm laesio következtében balra a perifériás látómezőben lépett fel látásvesztésem, melyben számottevő javulást nem érzékelek. Kérdésem az lenne, hogy lehetséges e kezelni valamilyen módon, illetve érdemes e személyes vizsgálatra jelentkeznem?

Köszönettel:
Pájer Zoltán
2022.07.14
Tisztelt Pájer Zoltán Úr!

Köszönöm levelét.
Egy évvel a látókérget ért károsodás után már véglegesnek tekinthető az állapot. Ilyenkor kezelés a már lezajlott eseményre nincsen, de persze a kezelésnek az érrendszer tekintetében van helye egy esetleges következő sztrók megelőzése vonatkozásában.
A látótér károsodása tehát nem javítható már, szemészeti vizsgálatnak ebből a szempontból csak akkor van értelme, ha az állapotot dokumentálni kívánjuk.
Kardiológiai szempontból persze a szemészet vizsgálat, benne a szemfenék vizsgálata szükséges (pl. magasvérnyomás kontrolláltsága tekintetében).

Üdvözlettel,

Prof. Dr. Holló Gábor
Szemészeti Központ
Professzor Dr. Holló Gábor
Professzor Dr. Holló Gábor szemész
2022.07.14
Tisztelt Szakértő Asszony/Úr !
Bővebb információt szeretnék kérni a következő helyzetről; jelenleg fáj a jobb oldali szemem, főként amikor mozgatom.
Idézek az MR leletből: "...A nervus opticusok jelintenzitása szabályos. Jobb oldalon a nervus opticus szomszédságában,
mediálisan egy 9 mm legnagyobb átmérőjű, jól körülírt, folyadék szignálú képlet figyelhető meg a
medialis egyenes szemizom és az ideg között, jelmenete alapján cystosus elváltozásnak tartható,
nem halmoz kontrasztanyagot - szemészeti szakvizsgálat javasolt pontosabb megítélésére..."
Továbbá a szemészeti vizsgálat eredménye:
D3160 Szemüreg k.m.n. jóindulatú daganata
H5210 Myopia
Státusz:
2022-02-22 koponya MR: n. opticus és m. rectus med. között 9 mm-es cysta
Sü: -1,0 D / -1,25 D
V sü: 1,0
sü: 1,0
TA: 17/17 Hgmm
Párhuzamos szemállás szabad szemmozgások.
Békés kth, csillogó tiszta cornea, kp mély tiszta csarnok, ép iris.
Isocoriás, jól reagáló pupillák.
Sima tokú reflectáló lencse, tiszta üvegtest.
Fundus: éles határú, jó színű papilla, fiziológiás excavatio, feszes erek ép retina.
Automata kinetikus perimetria: Oculus Easyfiled screening 30-2: jo. egy, bo két. pontot nem látott a 105 stimulusból.
Kórjelző eltérés nem látható.
Vélemény:
Javasolt fél év múlva kontrol MR, területileg illetékes szemészeti szakrendelésre kérjen időpontot.

Mit kell tudnom még erről a betegségről;gondolom, már új Mr vizsgálat kell... Az interneten nem találtam semmi infót. Megköszönném, ha adnának nekem valami hasznosítható infót.
További szép napot! Cs.J.
2022.06.30
Tisztelt Levélíró!

Köszönöm megkeresését. Mindenek előtt le kell szögezni, hogy eredeti panasza korántsem függ össze szükségszerűen az MRI lelet által kimutatott cystával. A z Ön által leírt panasz sokaknál megjelenik, és legtöbbször a szemfelszín szárazságával (kiszáradásával) függ össze, különösen rövidlátásban, mivel a rövidlátó szemgolyó a normálisnál nagyobb, emiatt gyorsabban szárad ki a szemfelszín, ha szárító környezetben dolgozik valaki. Az oki kapcsolatra egyik lelet sem utal.
A talált elváltozás valószínűleg melléklelet, és könnyen lehet, hogy már sok éve fennáll. Erre vonatkozóan a keresztmetszeti (egy időponti) eredmények nem adnak információt, ezért javasolták az ismételt MRI vizsgálatos követést. A leírt helyen lévő, önmagukban ártalmatlan elváltozások műtéti ellátása nem célszerű, mivel az ép látás számára a műtét kockázatot jelent. Amennyiben az elváltozás időben állandó marad, később sem kell vele semmit tenni.

Üdvözlettel,


Prof. Dr. Holló Gábor
Professzor Dr. Holló Gábor
Professzor Dr. Holló Gábor szemész
2022.06.30
Tisztelt Doktor Úr/Doktornő!

6 éves korom óta hordok szemüveget, most nagyjából -11 dioptriás mindkét szemem. Korábban már mondták orvosok, hogy ilyen rossz szem miatt ne végezzek bizonyos tornagyakorlatokat, pl. fekvőtámasz, súlyemelés, függeszkedés, fejenállás. Azt szeretném kérdezni, hogy ezek valóban nem ajánlottak-e? Illetve ezeken kívül milyen mozgásokat lenne szükséges kerülnöm?

Előre is köszönöm a válaszát.

Üdvözlettel: Nóra
2021.09.10
Tisztelt Nóra!

Kérdése valós problémát takar. A nagyfokban rövidlátó szem megnyúlt (ezért lesz a fénytörése rövidlátó), és emiatt a retina elvékonyodottá és fokozottan sérülékennyé válik. Erőhatásra gyakrabban és könnyebben szakad ki, mint a nem rövidlátó szem retinája, ami retinaleválást okoz, és ezzel a látást veszélyezteti. Emellett számos más szembetegségre is hajlamosít a nagyfokú rövidlátás. Mínusz 11 dioptria esetén éppen ezért a rázkódással járó tevékenységek (pl. futás, hegyi biciklizés, labdajátékok, szertorna stb.) valamint a fej lógatásával és nagy súly emelésével járó sportok mindenképpen kerülendők. Az egyéb mozgások (nem versenyszinten) azonban nem ellenjavaltak (pl. úszás, kirándulás).

Üdvözlettel,

Prof. Dr. Holló Gábor
Professzor Dr. Holló Gábor
Professzor Dr. Holló Gábor szemész
2021.09.10
Üdvözlöm!
Babatervezés előtt szeretnék többet megtudni mennyire befolyásolhatja a szembetegségemet.
7 éves korom óta más szembetegség és többszöri műtét után másodlagos zárt zugú zöldhalyogom van. Mára már erős szempcseppel lehet szinten tartani, anélkül 35 körüli szemnyomásom is volt.
Azt már régebben is említette az orvosom hogy a jelenlegi cseppet nem használhatom már a terhesség előtt sem és hogy a császármetszés is indokolt lesz ha eljön az idő, azonban érdekelne hogy a veszélyeztetett terhesség ebben az esetben fennállhat?
Előre is köszönöm válaszát.
2021.09.10
Tisztelt Asszonyom!

Az Ön által említett probléma valós. A szemnyomás gyógyszeresen történő csökkentése és a terhesség nem abszolút összeférhetetlen, ám azt, hogy milyen hatóanyagot és milyen technikával kell cseppenteni úgy, hogy az a széles körű nemzetközi klinikai tapasztalat alapján ne jelentsen érdemi kockázatot a terhességre, egyedileg kell meghatározni, mivel minden ilyen eset más. Általánosságban a kockázat/haszon elve alapján kell eljárni. Az új kezelést (ha az szükséges) mindenképpen a terhesség bekövetkezése előtt kell beállítani. Célszerű mérlegelni az alap szembetegséget is abból a szempontból, hogy az öröklődő eltérés-e. Mivel az ilyen állapotok megoldása általában meghaladja az általános szemorvosi lehetőségeket, célszerű glaukóma specialistával konzultálni a kezelés módosítása előtt. Erre valamint az optimális cseppentési technika betanítására, amennyiben Ön ezt kívánja, egy részletes glaucoma vizsgálati vizit keretében a Szemészeti Központban lehetőség van.


Üdvözlettel,


Prof. Dr. Holló Gábor
Professzor Dr. Holló Gábor
Professzor Dr. Holló Gábor szemész
2021.09.10

Hírek

A szemfelszín vörössége

A szemfelszín vörössége rendkívül összetett hátterű tünetcsoport. A szem vörösségét mind a nem szemész orvos, mind a beteg könnyen észlelheti. A kérdésről számos betegség kapcsán már beszélgettünk Prof. Dr. Holló Gáborral , a Szemészeti Központ ...

Rövidlátás lézeres szemműtét után: a fénytörési hiba elmúlt, a szemészeti betegségek megmaradtak

A rövidlátással és a hozzá kapcsolódó szemészeti betegségekkel kapcsolatban már több beszélgetést folytattunk Prof. Dr. Holló Gáborral , a Szemészeti Központ vezetőjével, glaukóma specialistájával. A jelen beszélgetés során egy speciális kérdésről ...

Genetikai alapon kialakuló szerzett szembetegségek

Jelen beszélgetésünk a Prof. Dr. Holló Gáborral, a Szemészeti Központ vezetőjével, glaukóma specialistájával folytatott kétrészes beszélgetés második része. Az első beszélgetésben a tisztán genetikai eredetű betegségekről szóltunk. A mostani alkalommal a genetikai ...

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK