A fényvillanások, vagyis szemvillanások sürgős szemészeti problémák tünetei, különösen, amikor hirtelen jelennek meg. A látótér szélén megjelenő szikrázás, villanás az ideghártya – más néven a retina szakadásának vagy leválásának az első tünete is lehet, amely vakságot is okozhat.
A retina a szem legbelső burka. Itt helyezkednek el azok az érzékelő sejtek, amelyek a látásinformációt az agyi látóközpont felé továbbítják. Főleg rövidlátók esetében a retina leválhat a helyéről, ilyenkor jellegzetes tünet a függönyszerűen megjelenő homály, melyet a látótérben észlelhető fényvillanás, fénycikázás előzhet meg.
A látást hirtelen fényvillanások - azaz foltok, árnyékok vagy apró bogarakhoz hasonló, mozgó pontok zavarják meg
Legtöbb esetben rövidlátókat érint, akiknek vékony, szakadékony a retinájuk. Az évek múlásával zsugorodó üvegtest miatt nő a retinát érő húzóerő, így károsodik. Gyakran erős ütések is okozhatnak sérülést (például futballozás közben)
Ha a szem belső faláról leválik a retina, akkor fennáll a súlyos látáskárosodás vagy legrosszabb esetben a megvakulás veszélye.
A retinaleválást gyakran üvegtestleválás előzi meg, amelynek következtében fényvillanások jelentkezhetnek. A látómezőnek csak a legkülső részét érinti.
A szemfenék vizsgálatkor számos betegség kóros jeleit is megfigyelhetjük – főként az ereket érintő elváltozásokat. Ilyenkor az ideghártya és a benne futó erek állapotát rögzítjük, szükség esetén pupillatágításban.
A betegség anatómiai lényege felnőttek és gyermekek esetében is azonos. Fontos a szűrővizsgálat azoknál a gyerekeknél, akik családjában volt már:
Jelentkezzen be online szemészeti vizsgálatra
Rendelés típusa: Téma szakértője
Professzor Dr. Holló Gábor
A pajzsmirigy betegségei (túlműködése és alulműködése) Magyarországon is nagyon gyakori, főleg a fiatalabb népesség körében. A pajzsmirigy működésének az egész szervezetet, így a szemet is jelentősen befolyásoló hatásai vannak. Ezek kóros irányba módosulnak mind a pajzsmirigy ...
A saját látásunk minőségének megítélése szubjektív dolog. A látás minőségét (jóságát) saját hangulatunk, pszichológiai attitűdünk, érzelmeink befolyásolhatják. Ennek ellenére egyes állapotokban és betegségekben a látás minőségének ...
A glaukóma hosszútávú krónikus betegség, melyben a látás a látóidegrostok fokozódó pusztulása miatt károsodik. A kialakult látásromlás vissza már nem fordítható, azonban megfelelő kezeléssel és életmóddal az esetek jelentős részében a betegség ...
Tájékoztatjuk tisztelt pácienseinket, hogy a hatályban lévő jogszabályok szerint rendelőinkben továbbra is kötelező a maszk használata mind az ott dolgozók, mind pedig a hozzánk érkező betegek és kísérőik számára. Kérjük szíves megértésüket és az előírás betartását!