A szemben lévő erek vizsgálata fontos információkat adhat a szív és az érrendszer állapotáról. A szem ereinek állapota szoros összefüggést mutatott a szívizomzat teljesítményének romlásával és a vérnyomás alakulásával is.
A szemfenék erei a verőerek (artériák) és a visszerek (vénák), szerepük pedig a látóhártya (retina) megfelelő vérellátásának biztosítása. A látóhártya csak akkor képes a rávetülő képet feldolgozni és továbbítani az agy felé, ha a vér elegendő oxigént és tápanyagot biztosít. A látás átmenetileg kikapcsolhat például hirtelen leeső vérnyomás esetén, majd a vérnyomás rendeződése után visszatér.
Amikor elzáródás történik a szemfenék ereiben, tartósabban károsodik az ideghártya, így a látás is.
Ez az érelzáródás ritkább, azonban súlyosabb. Ilyenkor vagy az érben képződik vérrög, vagy az érrendszer más részéből, vagy a szívbillentyűről származó vérrög zárja el a vérkeringés útját, ezért hirtelen megszűnik a látóhártya oxigénellátása. A beteg számára akár azonnali látásvesztést eredményezhet, általában az egyik szemen. Enyhébb esetekben, ha csak egy ér záródik el, látótér kiesés jelentkezik. A betegség a látóhártya maradandó károsodásához vezet, sürgős beavatkozást igényel.
A látóhártya vénájának elzáródása esetében a vér nem tud elfolyni, a retinában a vénák kidüllednek a többlet vérmennyiségtől. Ez duzzanatot, oxigénhiányos állapot kialakulását eredményezi. A látás fokozatosan romlik, napok vagy akár hetek alatt, nem vezet olyan nagyfokú látásromláshoz, mint az artéria elzáródása. A látásromlás oka az ideghártyában kialakult vérzések és vizenyő megjelenése.
Mindkét betegség megállapításához szemészeti vizsgálat szükséges, amely a látóélesség meghatározásán kívül a szemfenék vizsgálatából áll, melyet szembogár tágítás mellett végeznek el. Szükség esetén a szemfenéki vizsgálatot érfestéssel is ki kell egészíteni, amely pontosítja az elzáródás helyét.
A szemfenék vénás keringési zavarait más néven szemfenéki trombózisnak is nevezzük. Egyes esetekben nem észrevehető, azonban súlyos szövődmények adódhatnak, melyek vakságot okozhatnak.
Jelentkezzen be online szemfenéki érbetegségek kivizsgálására
Téma szakértői
A zöldhályog (glaukóma) Magyarországon népbetegség, a vissza nem fordítható látásromlás és a vakság egyik vezető oka. A glaukóma számos betegségtípus összefoglaló neve. E szembetegségekben az a közös, hogy a látóideget alkotó idegrostok és a hozzájuk ...
A pajzsmirigy betegségei (túlműködése és alulműködése) Magyarországon is nagyon gyakori, főleg a fiatalabb népesség körében. A pajzsmirigy működésének az egész szervezetet, így a szemet is jelentősen befolyásoló hatásai vannak. Ezek kóros irányba módosulnak mind a pajzsmirigy ...
A saját látásunk minőségének megítélése szubjektív dolog. A látás minőségét (jóságát) saját hangulatunk, pszichológiai attitűdünk, érzelmeink befolyásolhatják. Ennek ellenére egyes állapotokban és betegségekben a látás minőségének ...
Tájékoztatjuk tisztelt pácienseinket, hogy a hatályban lévő jogszabályok szerint rendelőinkben továbbra is kötelező a maszk használata mind az ott dolgozók, mind pedig a hozzánk érkező betegek és kísérőik számára. Kérjük szíves megértésüket és az előírás betartását!