Szürkehályog

Szürkehályog

Szerző: Szemészeti Központ | Módosítva: 2022.11.21 10:52

A szürkehályog a szemlencse állományának elszürkülésével járó betegség. A kor előrehaladtával alakul ki és a látás fokozatos romlásával jár. A szürkehályog kialakulhat másodlagosan is valamilyen betegség, vagy a szemet ért trauma következtében.

Szemészeti Központ szolgáltatásai a szürkehályog kezelésére:

A szürkehályog kivizsgálás részeként a specialista véleménye alapján, bizonyos esetekben szükséges lehet:

Mit jelent a szürkehályog?

A szürkehályog latin neve cataracta , ami vízesést jelent, amely a betegség során tapasztalható látásromlásra utal. Azt az érzetet kelti, mintha egy vízfüggönyön keresztül látná a beteg a világot. A magyar nevét a pupillán megjelenő szürke elszíneződésről kapta. Ez az elszíneződés a betegség előrehaladtával jelenik meg. A szürkehályog a szemlencse olyan mértékű elhomályosodását, elszürkülését jelenti, ami már akadályozza, hogy éles kép alakuljon ki a retinán.

Mik a szürkehályog tünetei?

  • látásromlás
    • homályos látás
    • sötétben a korábbihoz képest rosszabb látás
  • erősebb szemüveg szükséges – a szemlencse duzzadása miatt megváltozik a fénytörés
  • megnő a szem fényérzékenysége
  • színérzékelés zavarai
  • kettős látás
  • romlik a térlátás

Szürkehályog esetén a rosszul megvilágított helyek túl sötétnek tűnnek, a napfény vagy lámpafény pedig túl világosnak. A szem kifárad, gyakrabban kell pislogni a látás élesítése érdekében. Nem jár fájdalommal vagy bármilyen látható változással, kivéve a már teljesen kialakult állapotot, amikor az egyébként fekete pupilla szürkés-fehéres árnyalatot kaphat.

Hogyan alakul ki a szürkehályog? 

Kapcsolódó cikkünk

A glaukómás beteg életmódja: mit lehet és mit nem szabad

A glaukóma hosszútávú krónikus betegség, melyben a látás a látóidegrostok fokozódó pusztulása miatt károsodik. A kialakult látásromlás vissza már nem fordítható, azonban megfelelő kezeléssel és életmóddal az esetek jelentős részében a betegség felfedezésekor meglévő látás hosszútávon is megtartható. Azonban léteznek olyan életmódi tevékenységek, melyek - a kezelés ellenére - a glaukómás károsodást fokozzák. Ha nem ismeri és ezért nem kerüli el a beteg az ártó tevékenységeket, a kezelés hosszútávú sikeressége elmaradhat az optimálisan elérhetőtől. Éppen ezért a betegnek tudnia kell, hogy milyen jellegű tevékenységek azok, melyek zöldhályog esetén ellenjavallottak (a kezelés meglététől függetlenül is) és melyek azok, amik szabadon végezhetők. A fentiek tekintetében Prof. Dr. Holló Gábort, a Szemészeti Központ szemész szakorvosát, glaukóma specialistáját kérdeztük a jelenleg nemzetközileg érvényes életmódi utasításokról. 

A szemben található szemlencse külső tokja teljesen átlátszó, belsejét tiszta, gélszerű anyag tölti ki. A lencsekéregben kezdődik az elszürkülés, amikor ez a gél homályossá válik, eleinte a lencse széli részén jelentkeznek homályok, mert a bejövő fénysugarak megtörnek. Ekkor még a látást alig befolyásolják. Idővel egyáltalán nem jutnak át a szemlencsén, nem érik el a szem hátsó felszínén elhelyezkedő ideghártyát. Akkor kezdenek zavaróvá válni, amikor elérik a centrumot. A lencse átlátszósága csökken, a pupilla területe egyre szürkébbé, majd gyöngyházfényűvé válik.

A szürkehályog lassan, és többnyire fájdalommentesen alakul ki. Kezdetben alig befolyásolja a látást, vagy előfordul, hogy közelre javuló látásélesség tapasztalható. Később azonban mind a távoli, mind a közeli látás fokozatosan romlani kezd.

FONTOS!

Látóélesség-csökkenést egyéb szemészeti kórképek is okozhatnak, az ok meghatározása szemész szakorvosi feladat.

A szürkehályog kialakulásának csoportosítása:

A szürkehályogot kialakulása szerint 3 csoportba sorolhatjuk:

  1. Örökletes szürkehályog: Ritkán fiatal korban is kialakulhat szürkehályog örökletes vagy szerzett tényezők hatására. Extrém ritka esetben előfordulhat, hogy valaki szürkehályoggal születik. Ebben az esetben a szemlencse örökletes anyagcserezavara, vagy az embrionális életben bekövetkező fertőzés állhat.
  2. Trauma okozta szürkehályog: Traumás szürkehályognál valamilyen fizikai, vagy kémiai behatásra alakul ki a betegség. Ide soroljuk még az ionizáló sugárzások, és a betegségek (cukorbetegség, magas vérnyomás) okozta szürkehályogot is. 
  3. Korral kialakuló szürkehályog

    A szürkehályog három fő típusa 

  • Nukleáris
  • Kortikális
  • Szubkapszuláris

1. Nukleáris (magi)

A lencse közepén alakul ki, korai stádiumban növelheti a szemlencse dioptriáját, ami miatt a beteg átmenetileg enyhén rövidlátóvá válhat. Ahogy a lencse fokozatosan egyre szürkébb lesz és csökken a látásélesség, ez az állapot megszűnik.

2. Kortikális (kérgi)

Ék alakú, opálos csíkként jelentkezhet a lencse kérgének külső felszínén, a csíkok a lencse közepe felé kezdenek terjeszkedni és akadályozzák a fény szabályos áthaladását. A látásélesség romlása mellett a közelre és a távolra látás is károsodhat.

3. Szubkapszuláris (közvetlenül a tok alatt)

Kis homályos foltként kezdődik, általában a szemlencse hátsó felszínén, többnyire mindkét szemet érinti, de jellemzően eltérő mértékben. A szubkapszuláris szürkehályog, ha érinti a látótengelyt, az csökkenti a látást és rontja az olvasást, még erős fényben is.

Mi állhat a szürkehályog kialakulásának hátterében?

  • az időskori szürkehályog kialakulása legtöbbször a szervezetet érintő vízvesztésre vezethető vissza, mivel a puha és rugalmas szemlencse az öregedési folyamat során veszít rugalmasságából és átlátszóságából.
  • bizonyos betegségek megléte is hajalamosíthat szürkehályog kialakulására, ilyen pl. a cukorbetegség.
  • genetikai betegség következtében is kialakulhat szürkehályog. (Veleszületett szürke hályogot okozhat pl. terhesség alatti rózsahimlő)
  • kialakulhat egy vagy mindkét szemen, szemenként eltérőek lehetnek a kiváltó okok, valamint a betegség előrehaladásának üteme.

A szürkehályog kialakulásának okai és hajlamosító tényezői

  • dohányzás
  • előrehaladott életkor
  • cukorbetegség
  • szteroidok és egyéb szerek használata
  • UV sugárzás
  • túlzott alkoholfogyasztás
  • szemsérülések

Hogyan kezelhető a szürkehályog?

A szürkehályog nem kezelhető gyógyszerrel, szemtorna és optikai eszközök sem segítenek, csak műtéti úton várható javulás. Szemészeti magánrendelésünkön várjuk azokat a pácienseket, akiknek szemészeti problémájuk van.

Téma szakértője

  • Professzor Dr. Holló Gábor

    • szemész szakorvos, zöldhályog (glaukóma) specialista
  • Specialitások:
    • glaucoma (zöldhályog) speciális diagnosztika és hosszú távú gondozás
    • szemészeti betegségek vizsgálata, kezelése, gondozása
    • magas vérnyomás okozta szemproblémák
    • diabéteszes és hipertenzív retinopátia

     

    Rendelés típusa: 

    • Személyes, rendelői vizit

Hírek

Szemcseppek okozta kötőhártya vérbőség

Professzor Dr. Holló Gáborral , a Szemészeti Központ vezetőjével, glaukóma specialistájával több alkalommal is beszélgettünk már a szem felszínén látható vérbőségről, vérteltségről. A mostani alkalommal egy kétrészes beszélgetés első részeként ...

Fontos a gyermekek látásellenőrzése - Petőfi Rádió interjú Professzor Dr. Holló Gáborral

A gyermekek látásának rendszeres ellenőrzése nem csupán az iskolakezdéshez köthető feladat, hanem egész évben kiemelt figyelmet érdemel – hangsúlyozta Professzor Dr. Holló Gábor, a Magyar Tudományos Akadémia doktora, glaucoma specialista a Petőfi Rádiónak adott interjújában. A professzor, aki egyben a ...

Újdonságok a látótér vizsgálatában

Professzor Dr. Holló Gábor , a Szemészeti Központ vezetője, glaukóma specialistája számos alkalommal adott interjút nekünk a szemészeti funkcionális vizsgálatokról, melyek közé a látótér vizsgálata is tartozik. A látótér alapesetben az egy szemmel belátott terület síkbeli ...

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK