A szembevérzést érdemes elkülöníteni a piros szem és a vörös szem fogalmától. Vöröses szem lehet a tünete például a kötőhártya-gyulladásnak. A kötőhártya vörössége szem gyulladásra, ereket ért sérülésre, vagy valamilyen egyéb betegségre utal. Sok esetben kialvatlanság, számítógépes munka, vagy a kontaktlencse használata áll a vörös szem hátterében.
Szembevérzésnél a szem belsejét kitöltő üvegtesti tér, vagy a szemcsarnok vérzik be, ami sokkal súlyosabb, mint a kötőhártya vörössége. A háttérben állhat kezeletlen cukorbetegség, és ideghártya-szakadás is.
Kötőhártya bevérzésnél a szemben lévő vérfolt határa éles, formája szabálytalan. Élénk vöröses szín jellemzi. A vérfolt idővel magától is felszívódik.
Üvegtesti vérzésnél sokszor nem is érez fájdalmat az ember, illetve vérfolt sem jelenik meg a szemfehérjén. A bajra egyéb tünetek hívják fel a figyelmet:
A szembevérzést szemész szakorvos vizsgálja és diagnosztizálja szemvizsgálat és a kísérő (pl.: hányinger, hányás, fejfájás) tünetek figyelembe vételével. A szemvörösség tünete lehet a zöldhályognak is, melynek kizárása érdekében szemnyomás mérést végez a szemész.
A szemész a kiváltó okok ismeretében szemcseppel történő kezelést javasolhat szemvörösség esetén. Allergia esetén vény nélkül is vásárolhatunk a patikában szemcseppet magunknak, de vény nélküli termékek esetén is érdemes szemész orvos véleményét kérni.
Szembevérzés tünetei esetén elengedhetetlen a szemészeti vizsgálat a kiváltó okok pontos meghatározása végett. A pontos diagnózis ismeretében műtét vagy lézeres kezelés is szóba jöhet a szembevérzés gyógyulásához.
A szemvörösség szinte mindig maradandó következmények nélkül gyógyul. Sérülések esetén, amikor nem csak a szem felszíne sérül, szükség lehet kezelésre a biztos gyógyulás érdekében.
Üvegtesti vérzésnél nagyobb a kockázat a szövődményekre. A bevérzés magától is felszívódhat, ám egyes esetekben, illetve visszatérő szembevérzés esetén fennáll a látásromlás és a vakság veszélye is.
Magas vérnyomás, cukorbetegség esetén tünetek és panaszok hiányában is javasolt a rendszeres szemészeti vizit, szemfenéki vizsgálattal és szemnyomás méréssel. Amennyiben nem áll fent alapbetegség, de szembevérzés tüneteit észleljük, minél előbb látogassunk el szemészhez.
Kiknél alakul ki nagyobb eséllyel?Foglaljon időpontot online szembevérzés vizsgálatára!
Téma szakértői
Kapcsolódó cikkek, melyek érdekelhetik Önt:
Kapcsolódó cikkünk
Glaukóma Világhét 2023: Ismeretterjesztő rádiós beszélgetés Prof. Dr. Holló Gáborral a zöldhályogról
Kik a veszélyeztettek?
Professzor Dr. Holló Gáborral , a Szemészeti Központ vezetőjével, glaukóma specialistájával több alkalommal is beszélgettünk már a szem felszínén látható vérbőségről, vérteltségről. A mostani alkalommal egy kétrészes beszélgetés első részeként ...
A gyermekek látásának rendszeres ellenőrzése nem csupán az iskolakezdéshez köthető feladat, hanem egész évben kiemelt figyelmet érdemel – hangsúlyozta Professzor Dr. Holló Gábor, a Magyar Tudományos Akadémia doktora, glaucoma specialista a Petőfi Rádiónak adott interjújában. A professzor, aki egyben a ...
Professzor Dr. Holló Gábor , a Szemészeti Központ vezetője, glaukóma specialistája számos alkalommal adott interjút nekünk a szemészeti funkcionális vizsgálatokról, melyek közé a látótér vizsgálata is tartozik. A látótér alapesetben az egy szemmel belátott terület síkbeli ...