Árpa

Árpa

Szerző: Szemészeti Központ | Létrehozva: 2020.07.27 16:18 | Módosítva: 2021.09.29 11:11

Az árpa apró gyulladásos tályog, bakteriális fertőződés kapcsán alakul ki. Előfordulhat a szemgolyó felőli, belső oldalán, vagy a külső felszínen is. Egy időben, egymás mellett több árpa is megjelenhet. Legismertebb tünete, mikor a szemhéj bepirosodik, megduzzad és fájdalmassá válik az árpát körülvevő területen.

Mi az árpa?

Az árpa egy hétköznapi, jól gyógyítható szemhéjgyulladás, az emberek nagy százalékánál legalább egyszer előfordul életük során. Az árpa a szemhéjban lévő mirigyek akut gyulladása, amit legtöbbször baktériumok okoznak. A szemhéjszél úgynevezett Meibom-féle olajos váladékot termelő mirigyeinek bakteriális fertőződése kapcsán jön létre, a kórokozó általában a Staphylococcus aureus nevű baktérium. Az árpa lehet:

  • belső árpa (Hordeolum iternum) a szemhéj szemgolyó felőli, belső oldalán nyílik
  • külső árpa (Hordeolum externum) a bőrrel fedett, külső felszínre nyílik

Amennyiben többször ismétlődik, és nem jól reagál a megfelelő kezelésre, úgy állhat a hátterében diabétesz vagy az immunrendszer gyengesége is.

Az árpa kialakulásának okai

Az árpát leggyakrabban a szemhéjon levő faggyúmirigyek elzáródása okozza. A betegség igen gyakori és bárkinél előfordulhat, okozhatja nem megfelelő higiéniai körülmények megléte, például huzatos, poros, szennyezett vagy olajos környezet, szegényes, egyoldalú étrend, kialvatlanság, víz hiánya és a szem dörzsölése is. Habár gyakoribb a tizenévesek körében, minden életkorban előfordulhat. Kisgyermekeknél is többször ismétlődhet.

Fontos tudni, hogy az árpa ugyan úgy, mint több más fertőzéses eredetű bőrgyulladás, gyakrabban fordul elő cukorbetegeknél. Olyan eseteknél, ahol az árpa jelenléte makacs, kezelésre rosszul reagál vagy rendszeresen visszatérő jelenség, érdemes vércukor vizsgálatot végezni. Előfordulhat eddig fel nem ismert diabétesz.

Az árpa megelőzése

Az árpa kialakulásának megelőzésére a legjobb módszer a magas fokú személyi higiénia. Sokszori, alapos kézmosás csökkenti az árpa kialakulásának esélyeit, valamint ne használjuk mások törölközőjét, vagy egyéb olyan eszközét, melyet a szeméhez használ, például hölgyek esetében szemfestékek. Ajánlott minden este, lefekvés előtt maradéktalanul eltávolítani a szemhéj és szempillafestéket.

Az árpa tünetei és diagnózisa

A szemhéj bepirosodik, megduzzad és az árpát körülvevő terület fájdalmassá válik. A külső árpa feltűnő, piros duzzanat jelenik meg a szemhéj széle alatt, mely általában nagyon érzékeny. A belső árpa nem okoz minden esetben csomót. A felső szemhéjban növekvő árpa eldeformálhatja a szaruhártya felszínét, ettől a látás kicsit homályos lehet, de a szemgolyó egészségét ez a betegség nem érinti – így a látóképességet sem.

Az árpa vizsgálata

Az árpa jelenléte, diagnózisa egyértelművé tehető a szem és a szemhéjak szabad szemmel és réslámpával történő vizsgálatot követően is. Az árpa kezdetben gyulladt, piros és rugalmas tapintású és fájdalmas. Később a gyulladt terület beolvad, az árpa kissé megpuhul, kevésbé feszül és megjelenik rajta egy sárgás gennycsap a mirigy kivezető csövének megfelelően, akár az az arcon megjelenő pattanásoknál. Ez az állapot jelzi azt, hogy a tályog hamarosan spontán felfakad vagy kitisztítható.

Az árpa kezelése

Az árpa sok esetben magától kifakad vagy a kifakadás elősegítéseképpen a következőket tehetjük:

  • meleg, nedves borogatás
  • párakötés
  • antibiotikum tartalmú szemcsepp vagy kenőcs – orvosi előírás és adagolási javaslat szükséges!

Amennyiben a kezelés pár napon belül nem eredményes és az árpa nem fakad ki vagy nem szívódik fel magától, mindenképpen javasolt szemészeti rendelést felkeresni.

FONTOS!

Sose próbáljuk kinyomni vagy megnyitni az árpát! A szemhéj laza kötőszövetei közé préselhetjük a gyulladásos anyagot, amely súlyos – akár a szemgödör szöveteinek épségét fenyegető gyulladást idézhet elő.

Ha az árpa nem nyílik meg, vagy nem szívódik fel magától, az akut gyulladás elmúltával fájdalmatlan, rugalmatlan csomó marad a helyén. Ezt a csomót a szemész szakorvos pár perces ambuláns beavatkozás keretében kitisztítja. A beavatkozás során érzéstelenítik a szemhéj adott részét, majd 2-3 mm-es kis metszést ejtenek a göb felett, hogy a genny ki tudjon ürülni. Ezt követően párakötést helyeznek fel és általában antibiotikumos szemkenőcs használata javasolt. A kis seb varratok nélkül is begyógyul.

Az érzéstelenítő injekciótól bevérezhetnek a szemhéjak, ez a bevérzés azonban ártalmatlan, néhány hét alatt nyom nélkül felszívódik.

Téma szakértője

  • Professzor Dr. Holló Gábor

    • szemész szakorvos, zöldhályog (glaukóma) specialista
  • Specialitások:
    • glaucoma (zöldhályog) speciális diagnosztika és hosszú távú gondozás
    • szemészeti betegségek vizsgálata, kezelése, gondozása
    • magas vérnyomás okozta szemproblémák
    • diabéteszes és hipertenzív retinopátia

     

    Rendelés típusa: 

    • Személyes, rendelői vizit

Hírek

A szemfelszín vörössége

A szemfelszín vörössége rendkívül összetett hátterű tünetcsoport. A szem vörösségét mind a nem szemész orvos, mind a beteg könnyen észlelheti. A kérdésről számos betegség kapcsán már beszélgettünk Prof. Dr. Holló Gáborral , a Szemészeti Központ ...

Rövidlátás lézeres szemműtét után: a fénytörési hiba elmúlt, a szemészeti betegségek megmaradtak

A rövidlátással és a hozzá kapcsolódó szemészeti betegségekkel kapcsolatban már több beszélgetést folytattunk Prof. Dr. Holló Gáborral , a Szemészeti Központ vezetőjével, glaukóma specialistájával. A jelen beszélgetés során egy speciális kérdésről ...

Genetikai alapon kialakuló szerzett szembetegségek

Jelen beszélgetésünk a Prof. Dr. Holló Gáborral, a Szemészeti Központ vezetőjével, glaukóma specialistájával folytatott kétrészes beszélgetés második része. Az első beszélgetésben a tisztán genetikai eredetű betegségekről szóltunk. A mostani alkalommal a genetikai ...

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK