A kezeletlen magas vérnyomás a szív- és veseproblémák kialakulása mellett a látást is befolyásolhatja. A magas vérnyomás károsíthatja az ereket a retinában, ez az állapot hipertóniás vagy hipertenzív retinopátia néven ismert.
A hipertóniás retinopátia során az erek fala a tartósan magas vérnyomás miatt megvastagodik, emiatt beszűkül az átmérő, és ez pedig a retina vérellátását akadályozza. Ez a retina-keringésre gyakorolt hatás általában lassan és fokozatosan vezet a betegség kialakulásához, de hosszú távon a látás romlásához vezethet.
Kialakulás szempontjából megkülönböztetünk akut és krónikus hipertenzív retinopátiát.
Az akut formája igen ritka, a gyorsan kialakuló magas vérnyomáshoz és egyéb betegségekhez (mint vesebetegségek, daganatok, kötőszöveti megbetegedések) társul.
A krónikus hipertenzív retionopátia évek alatt alakul ki, először a retina ereit majd magát a retinát is érinti. Tünetei megegyeznek az érelmeszesedés tüneteivel.
Magas vérnyomás (hipertónia) esetén az erekben megnövekedett a nyomás, amit okozhat érszűkület, az erek falának megvastagodása és rugalmatlanná válása vagy egyéb okok. Az erek a szívverés pillanatában minél kevésbé képesek kitágulni, annál magasabb lesz a vérnyomás. Értékeket tekintve 140/90 mmHg feletti, rendszeres mérési eredmények esetén beszélhetünk magas vérnyomásról.
Kapcsolódó videók
A legtöbb esetben a tünetek a magas vérnyomás okozta retinopátia fejlettebb szakaszaiban jelennek meg, mint:
Fejfájás
Látásproblémák
Makuláris vérzés vagy optikai papilla ödéma
A hipertenzív retinopátia diagnózisa a szemfenék anamnézisén és vizsgálatán alapul, amely során a retina hajszálereinek méretén, átmérőjén, és a vérzés és az ischaemiás területeken keresztül látszik a betegség súlyossága.
OCT – azaz Optikai Koherencia Tomográfiás vizsgálattal.
Az OCT vizsgálat egy modern szemészeti eljárás, fájdalmatlan vizsgálati módszer, amely során egy speciális infravörös fény segítségével térképezi fel a szemész szakorvos a látóideget, illetve a retinát. Részletes keresztmetszeti rétegfelvételt készít a vizsgált területekről, a retina kóros eltéréseit megbízhatóan ábrázolja.
A szemfenéken bekövetkezett változások alapján a hipertóniás retinopátia kialakulására 4 fázist lehet elkülöníteni:
A hipertenzív retinopátia kezelésének módja leginkább a magas vérnyomás szabályozása, ami általában megakadályozza a sérülések előrehaladását.
A hipertóniás retinopátia megelőzése érdekében javasolt kontroll alatt tartani a vérnyomást, akár testmozgással, étrend megváltoztatásával, esetleg gyógyszerek szedésével.
Rendszeres orvosi vizsgálat az utókezelés érdekében!
Kapcsolódó cikkek, melyek érdekelhetik Önt:
Jelentkezzen be online hipertenzív retinopátia kivizsgálására
Rendelés típusa: Téma szakértője
Professzor Dr. Holló Gábor
A pajzsmirigy betegségei (túlműködése és alulműködése) Magyarországon is nagyon gyakori, főleg a fiatalabb népesség körében. A pajzsmirigy működésének az egész szervezetet, így a szemet is jelentősen befolyásoló hatásai vannak. Ezek kóros irányba módosulnak mind a pajzsmirigy ...
A saját látásunk minőségének megítélése szubjektív dolog. A látás minőségét (jóságát) saját hangulatunk, pszichológiai attitűdünk, érzelmeink befolyásolhatják. Ennek ellenére egyes állapotokban és betegségekben a látás minőségének ...
A glaukóma hosszútávú krónikus betegség, melyben a látás a látóidegrostok fokozódó pusztulása miatt károsodik. A kialakult látásromlás vissza már nem fordítható, azonban megfelelő kezeléssel és életmóddal az esetek jelentős részében a betegség ...
Tájékoztatjuk tisztelt pácienseinket, hogy a hatályban lévő jogszabályok szerint rendelőinkben továbbra is kötelező a maszk használata mind az ott dolgozók, mind pedig a hozzánk érkező betegek és kísérőik számára. Kérjük szíves megértésüket és az előírás betartását!