A TIC vagy tikk hirtelen fellépő, akaratlan, gyors és szabálytalan mozgás, izomrángás. A TIC hátterében lelki, szervi és neurológiai betegségek is állhatnak. A szem izomrángása – hétköznapi nevén a tikkelés egy gyakori jelenség, leggyakoribb kiváltó okai lehetnek a stressz, a szem megerőltetése vagy magnéziumhiány.
A tikkelés problémája az esetek többségében teljesen ártalmatlan, fájdalommal nem jár, azonban lehet zavaró és kellemetlen, hátterében állhat idegrendszeri betegség, szemfertőzés, ritka esetben agydaganat is.
A tikkelés nem azonos a kényszeres, rögeszmés cselekedetekkel. Több formában létezik:
pislogás, szemrángás, hunyorgás, arcrángások hirtelen jelentkező akaratlan mozgások, melyek leggyakrabban a szemet, száj körüli izmokat, ritkábban a nyakat, vállat és kar izmait érinti
torokköszörülés, apró köhécselés, orrszívogatás, sziszegés, pisszegés
beszédtémához nem tartozó mondatok ismételgetése, hallott szavak ismételgetése, illetlen szavak hajtogatása ok nélkül
JELENTKEZZEN BE ONLINE SZEMÉSZETI VIZSGÁLATÁRA |
A tünetegyüttesért jelenleg elsősorban az agysejtek által termelt anyagok közötti egyensúly zavarát teszik felelőssé (neurotranszmitterek), különösen a dopamin (túlsúly) és a szerotonin (alulműködés) nevű agyi ingerületátvivő anyagok egyensúlyát.
A gyermekkorban kezdődő esetekben tisztázható leginkább a családi hajlam. A szemrángás 5-6 éves korban kezdődik és serdülőkorban tetőzik, felnőttkorra általában meggyógyul. Fiúk esetében gyakrabban jelentkezik. Megfigyelések szerint a feszültség fokozza a tikkelés valószínűségét, bizonyos stresszhelyzetek a gyermekek életében rövidebb időszakra kiválthatják a tikkelést.
Ilyenek például:
Epilepszia – a szemrángás lehet epilepszia előjele is, főleg gyermekkorban.
Tourette- szindróma – idegrendszeri megbetegedés.
Agydaganat – ritkán, de állhat a szemrángás mögött.
A tünetek gyakran enyhék, észlelésekor érdemes minden nap legalább fél-egy órát szánni mozgásra, lazításra, ügyelni a megfelelő folyadék és magnézium bevitelre. Ha a tünetek e mellett sem csillapodnak, akkor mindenképpen javasolt szakorvost felkeresni. A tic súlyos problémát is előrevetíthet.
Az orvosok a tünetek súlyossága alapján döntenek a kezelés módjáról, melyek lehetnek:
Szakember segíthet eldönteni, hogy milyen pszichés faktor játszik szerepet a tünetek kialakulásában, ezért az okok kezelése is egyénre szabott kell, hogy legyen.
Kapcsolódó cikkek, melyek érdekelhetik Önt:
Jelentkezzen be online TIC kivizsgálására
Téma szakértői
Az elmúlt években több alkalommal is beszélgettünk Prof. Dr. Holló Gáborral , a Szemészeti Központ szemész szakorvosával, glaukóma specialistájával a szervezet egészét érintő betegségek szemészeti hatásairól. A korábbi interjúk során részben érintettük az ...
Korábbi beszélgetéseink során Prof. Dr. Holló Gábor , a Szemészeti Központ szemész szakorvosa, glaukóma specialistája számos alkalommal érintette a különböző szemészeti betegségek örökletességét. Általában a betegségek örökletessége sok gén ...
A szemnyomás mérése a rutin rendelőintézeti szemorvoslás gyakorlatában mindennapos tevékenység. Sajnos az esetek megdöbbentően nagy részében a szemnyomás mérés valamilyen szempontból nem megfelelően kivitelezett, illetve az eredmény értékelése téves. Ezt a problémát több fontos ...
Tájékoztatjuk tisztelt pácienseinket, hogy a hatályban lévő jogszabályok szerint rendelőinkben továbbra is kötelező a maszk használata mind az ott dolgozók, mind pedig a hozzánk érkező betegek és kísérőik számára. Kérjük szíves megértésüket és az előírás betartását!