A zöldhályog, vagyis a glaukóma egy kezelhető betegség, aminek kiemelkedően fontos a korai felismerése, mivel a már kialakult károsodás nem fordítható vissza, azaz nem gyógyítható meg. Azonban, ha a glaukómát időben felismerik, akár meg is előzhető az általa okozott látásromlás fokozódása, vagy a glaukóma eredetű vakság.
A zöldhályog (görögül glaukóma) elnevezés a pupilla zöldes színére utal, az ókori görög „zöld szín” szóból ered. Az ókorban így különböztették meg a glaukóma miatt kialakult vakságot a szürkehályog (katarakta) miatti vakságtól (amiben a pupilla területe az szürkésfehér). Természetesen ma ez a felosztás már nem érvényes, de az elnevezés nem változott. A zöldhályog kialakulása során a retina idegsejtjei pusztulnak el, ha a beteg nem kap kezelést. Zöldhályog esetében a szemben található csarnokvíz termelődése és elfolyása közötti egyensúly gyakran felborul, emiatt megemelkedik a szemnyomás, ami a károsodást nagymértékben fokozza.
Az esetek nagy részében a zöldhályog lappangva, tünetmentesen alakul ki, ezért is fontos a szűrés!
A szemész szakorvos számára a legfontosabb vizsgálatok a diagnózis felállításához:
A vizsgálatot, kezelést mindig a szemész szakorvos határozza meg a zöldhályog (glaukóma) típusa alapján, a cél azonban minden esetben a szemnyomás csökkentése és a látóidegfő keringésének javítása.
A zöldhályog az a fajta szembetegség, amely kezelés nélkül idővel vakságot okozhat. A már kialakult károsodás visszafordíthatatlan, de a korai állapotban kezelésbe vett zöldhályog esetén tartós, a beteg egész életén át zajló kezeléssel elérhető, hogy a látáskárosodás ne fokozódjon. A kezelés sikerének alapfeltétele, hogy a beteg élete végéig szorosan együttműködjék a szemorvossal, betartsa annak utasításait és az előírt ellenőrző vizsgálatokon megjelenjen.
A kezelés a kórosan nagy szemnyomás csökkentésére irányul. A cél a kellően lecsökkentett szemnyomás fenntartása, még ha az egymagában nem minden esetben akadályozza is meg a szembetegség súlyosbodását. A szemorvos arra törekszik, hogy olyan értéken tartsa a szemnyomást, amely mellett nem károsodik tovább a látóideg. Ez egy nyomástartományt jelent, ami a károsodás mértékétől függ, és nem egyetlen nyomásértéket. A kívánatos szemnyomás-tartomány a beteg élete folyamán változhat.
A zöldhályog a folyamatos orvosi ellenőrzés mellett, kiegészítő jelleggel kezelhető szemnyomást csökkentő cseppekkel. Előfordulhat, hogy többféle szemcsepp használatát írja elő a kezelőorvos, ezért fontos, hogy az orvosi utasítás szerint használjuk ezeket.
Roham esetén azonnal szemész szakorvoshoz kell fordulni, mivel ez az állapot néhány óra alatt teljes megvakuláshoz vezethet. Kórházi kezelés szükséges, a szemnyomás minél gyorsabb csökkentése a cél vízhajtó infúziókkal, tablettákkal, szemcseppekkel.
Kapcsolódó cikkek, melyek érdekelhetik Önt:
Jelentkezzen be zöldhályog kivizsgálására!
Professzor Dr. Holló Gáborral , a Szemészeti Központ vezetőjével, glaukóma specialistájával számos alkalommal beszélgettünk a szem fénytörési hibáiról, valamint a szem fénytörési hibáit okozó szemészeti elváltozások gyakorlati és klinikai következményeiről. A ...
A zöldhályogról (glaukómáról) már számos alkalommal beszélgettünk Prof. Dr. Holló Gáborral , a Szemészeti Központ vezetőjével, glaukóma specialistájával. A jelen alkalommal egy kifejezetten érdekességnek számító kérdéskörrel foglalkozunk a zöldhályog ...
Prof. Dr. Holló Gáborral , a Szemészeti Központ vezetőjével, glaukóma specialistával folytatott korábbi beszélgetéseink során számos alkalommal ejtettünk szót különböző szemészeti betegségekről, ezek tüneteiről, okairól és kezeléséről. A jelen alkalommal egy, a betegek által ...