A retinaleválás egy szembetegség, melynek következtében a retina – vagyis a látóhártya szövete elválik az alapjától. A retinaleválás következtében először szikralátás, majd látótérkiesés jelentkezik. Amennyiben nem történik mielőbb szakorvosi beavatkozás, teljes látásvesztés is bekövetkezhet.
A retinaleválás szerencsére nem túl gyakori szemészeti betegség, országosan néhány ezerre tehető a retinabetegségek miatt végzett műtétek száma szemben más szembetegségekkel. Szakaszosan történik, ezért amikor a látóhártya még csak kis részen vált le, a látótér is kis részen károsodik, sokan észre sem veszik, vagy nem tulajdonítanak neki túl nagy jelentőséget.
A retinaleválás kockázata főként az idősebb korosztályt érinti, illetve rövidlátók esetében nagyobb a kockázat.
A retinaleválás leggyakoribb oka, hogy szakadás keletkezik a retina perifériás részén. Ezen a területen vékonyabb a retina. A szem belsejét kitöltő finom kollagénrostokat tartalmazó, kocsonyás állagú üvegtest elhígul, a kollagénrostok pedig kitapadnak a retinához.
A retinaleválás előrehaladtával egyre nagyobb lesz a látótérkiesés, végül teljesen elvész az éles látás, ezért is nagyon fontos, hogy néhány órán belül – de legkésőbb egy-két nap után történjen szemorvosi beavatkozás, ellenkező esetben a szem elveszítheti normális funkcióját.
A retinaleválást szemfenéktükrözéssel, illetve ophthalmográfiával is ki lehet mutatni.
Ismernünk kell a szem felépítését ahhoz, hogy megértsük a retinaleválás kezelését.
1. Külső ínhártya – fehéres színű, jól látható, nem csak a szakemberek számára
2. Érhártya – a külső ínhártya alatti rész, melyben rengeteg ér van, amely táplálja az ínhártyát és a retinát.
3. Retina – vagyis látóhártya, amely a fény energiáját alakítja elektromos impulzusokká. Nagyon vékony réteg, szerkezete sérülékeny. Vastagsága fél milliméter és 10 rétege van. A külső réteg a pigment hámréteg. Retinaleváláskor a belső 9 réteg válik le a tizedik rétegtől, ilyenkor megszűnik az érhártya felőli vérellátás.
A kezelés és gyógyulás esélyét az növeli, ha a beteg a tünetek észlelése után azonnal orvoshoz fordul. A beavatkozás minden esetben műtéti, aminek több típusa lehet:
Amikor a retinaleválás műtéti kezelése megkezdődik még az előtt, hogy a leválás elérné a makula területét, akár tökéletes látást is el lehet érni – esetleg kisebb látótérkiesés marad vissza. A makula területének leválása esetén azonban már 40-50 százalékos látás nagyon jó eredménynek számít műtétet követően.
A retinaleválás tüneteinek korai felismerése segíthet csökkenteni a későbbiekben kialakuló, fokozatosan súlyosbodó betegség következményeit. A megelőzés és a retinaleválás kockázatának csökkentése érdekében a leghatékonyabb módszer a tünetek megismertetése és az optikai szűrővizsgálatok rendszeres elvégzése.
Jelentkezzen be online retinaleválás vizsgálatára
Rendelés típusa: Téma szakértője
Professzor Dr. Holló Gábor
A pajzsmirigy betegségei (túlműködése és alulműködése) Magyarországon is nagyon gyakori, főleg a fiatalabb népesség körében. A pajzsmirigy működésének az egész szervezetet, így a szemet is jelentősen befolyásoló hatásai vannak. Ezek kóros irányba módosulnak mind a pajzsmirigy ...
A saját látásunk minőségének megítélése szubjektív dolog. A látás minőségét (jóságát) saját hangulatunk, pszichológiai attitűdünk, érzelmeink befolyásolhatják. Ennek ellenére egyes állapotokban és betegségekben a látás minőségének ...
A glaukóma hosszútávú krónikus betegség, melyben a látás a látóidegrostok fokozódó pusztulása miatt károsodik. A kialakult látásromlás vissza már nem fordítható, azonban megfelelő kezeléssel és életmóddal az esetek jelentős részében a betegség ...
Tájékoztatjuk tisztelt pácienseinket, hogy a hatályban lévő jogszabályok szerint rendelőinkben továbbra is kötelező a maszk használata mind az ott dolgozók, mind pedig a hozzánk érkező betegek és kísérőik számára. Kérjük szíves megértésüket és az előírás betartását!