Immunológia

Immunológia

Szerző: Szemészeti Központ | Létrehozva: 2020.07.27 16:23 | Módosítva: 2021.08.27 08:56

Az immunológia az immunrendszer működésével kapcsolatos problémákkal foglalkozik, illetve azok rendellenességeit (autoimmun betegségek) vizsgálja.

Az immunrendszer feladata a szervezet védelme a kórokozókkal szemben. Ha a szervezetbe vírus vagy baktérium kerül, az immunrendszer az érintett területen mozgósítja a védelemért felelős sejteket, amik leküzdik a fertőzést.

Mit jelent az autoimmun betegség?

Autoimmun betegség, ami az izmok gyengüléséhez vezet.

Az autoimmun folyamatok lényege, hogy a beteg immunrendszere tévesen a saját szervezete ellen indít támadást – az idegek és az izmok közti üzenetek átadását szolgáló anyagot, az acetilkolint érinti. Az érintettek szervezete antitesteket kezd termelni az acetilkolin receptorok ellen, az izmok összehúzódása emiatt nem működik tökéletesen.

Autoimmun betegségek:

  • 1-es típusú cukorbetegség
  • Sclerosis Multiplex
  • Sjögren-szindróma
  • Basedow-Graves betegség
  • Hasimoto (autoimmun pajzsmirigygyulladás)

Sjögren-szindróma – az egyik leggyakoribb autoimmun betegség.

Sjögren-szindróma esetén az autoimmun folyamat a külső elválasztású mirigyeket érinti, melyek károsodásával, a mirigyállomány pusztulásával megjelennek az autoimmun betegség jellegzetes tünetei:

  • szem- és szájszárazság
  • fáradékonyság
  • kimerültség

A Sjögren-szindróma immunológiai háttere

A Sjögren-szindróma hátterében az immunrendszer szabályozási zavara áll. Kialakulásában vírusok szerepét feltételezik.

A Sjögren-szindróma diagnózisa

Fontos az egyéb betegségek kizárása a diagnózis felállításakor, mivel a tünetei gyakran jelezhetnek más betegséget. Például a szemszárazságban szenvedő betegeknek körülbelül a fele Sjögren szindrómás.

Téma szakértői

Hírek

Rövidlátás lézeres szemműtét után: a fénytörési hiba elmúlt, a szemészeti betegségek megmaradtak

A rövidlátással és a hozzá kapcsolódó szemészeti betegségekkel kapcsolatban már több beszélgetést folytattunk Prof. Dr. Holló Gáborral , a Szemészeti Központ vezetőjével, glaukóma specialistájával. A jelen beszélgetés során egy speciális kérdésről ...

Genetikai alapon kialakuló szerzett szembetegségek

Jelen beszélgetésünk a Prof. Dr. Holló Gáborral, a Szemészeti Központ vezetőjével, glaukóma specialistájával folytatott kétrészes beszélgetés második része. Az első beszélgetésben a tisztán genetikai eredetű betegségekről szóltunk. A mostani alkalommal a genetikai ...

Mim fáj: a szemem, a fejem vagy a fogam?

A fenti kérdés nem tűnik értelmesnek. Az emberek azt gondolják, ha valamely testrészük fáj, azt egyértelműen meg is tudják jelölni. A kérdés azonban a szemben és a szem környékén nem ilyen egyszerű. Erről a problémáról, melynek számos gyakorlati vonatkozása is van, Professzor Dr. Holló ...

Prima Medica Egészséghálózat