A szemvörösségnek különböző okai lehetnek, így nem mindig könnyű kideríteni, hogy mi áll pontosan a háttérben. Leggyakoribb az allergia, kötőhártya-gyulladás, valamilyen irritáció – például kontaktlencse használata következtében, vagy különböző gyulladások, sérülések is állhatnak a hátterében.
A szem bevörösödésekor a szemnek nem minden részét érinti a probléma, de mégis azt az érzetet keltheti, hogy az egész szemünk ég, viszket, könnyezik. Többnyire gyulladásnak köszönhető a tünet kialakulása.
Allergiás reakciótól a könnyezésen és a viszketésen túl be is vörösödhet a szemünk. A reakciót az immunrendszer egy ártalmatlan ingerre történő intenzív reagálása válthatja ki és akkor enyhül, amikor már nem vagyunk kitéve az allergénnek. Ilyenek lehetnek por, pollen, de akár kozmetikumok is.
A szembe kerülő idegentest, kémiai anyag vagy a folyamatos szemdörzsölés is eredményezheti a szem bevörösödését.
Hátterében állhat vírusos vagy bakteriális fertőzés, de akár allergiás reakció is.
A kevés alvás csökkenti a szembe jutó oxigén mennyiségét, amitől kitágulnak a szemekben található erek, ezért a fáradt szemek könnyen bevörösödnek. A másik ok az lehet, hogy a kevés alvás miatt a szaruhártya nincs eléggé hidratálva, ezért a szem kiszárad és piros lesz.
Az alkohol hatására kitágulnak az erek, több vér folyik át rajtuk. Minél több alkoholt iszunk, annál vörösebbnek látszik a szemünk.
Az árpa bakteriális fertőzés következtében alakul ki, a szemhéjon jelenik meg. Az első tünetek közt a szemvörösség, a szemek duzzadtsága és érzékenysége érzékelhető.
Viszonylag gyakori, hogy a szem közvetlen felszíne alatt elpattan egy ér és egyfajta véraláfutás alakul ki. Kialakulhat attól, ha nehezet emelünk, de akár egy tüsszentés vagy köhögés is kiválthatja. A vérfolt idővel felszívódik, azonban ha többször jelentkezik, javasolt szakorvoshoz fordulni.
Glaucoma – azaz zöldhályog esetén megnövekszik a nyomás a szemben. A legelső tünetek között megjelenhet a szemvörösség.
A szemek bevörösödését vírusok és helyi fertőzés is okozhatja. A herpesz vírus is megfertőzheti a szemet, ami gyulladást vált ki.
A szem sötétvörössé válik, jellemző a lüktető fájdalom a szem elülső részén.
Amikor a szemfehérjén makacs vörös foltok jelennek meg, az magas vérnyomást jelezhet. A magas vérnyomás következtében a vérerek kitágulnak, meg is repedhetnek, és ez okozza a vörös foltokat.
Kötőhártya alatti bevérzéstől előfordulhat, hogy az egyik szem hirtelen, egyéb tünetek nélkül bevörösödik. Idősek körében gyakori.
Az esetek többségében a tünet néhány nap alatt kezelés nélkül is elmúlik. Különböző módokon lehet enyhíteni a viszketést, szúró érzést, például borogatással, szemcseppel. Érdemes kerülni az erős fényt illetve a füstös helyeket, ezzel is kímélve szemünket.
Amennyiben a szem vörösödése néhány napon belül nem szűnik meg, javasolt szemész szakorvost felkeresni, hogy kiderüljön, mi okozza a bevörösödést, gyulladást.
Jelentkezzen be online bevörösödött gyulladt szem kivizsgálására
Téma szakértői
Professzor Dr. Holló Gáborral , a Szemészeti Központ vezetőjével, glaukóma specialistájával több alkalommal is beszélgettünk már a szem felszínén látható vérbőségről, vérteltségről. A mostani alkalommal egy kétrészes beszélgetés első részeként ...
A gyermekek látásának rendszeres ellenőrzése nem csupán az iskolakezdéshez köthető feladat, hanem egész évben kiemelt figyelmet érdemel – hangsúlyozta Professzor Dr. Holló Gábor, a Magyar Tudományos Akadémia doktora, glaucoma specialista a Petőfi Rádiónak adott interjújában. A professzor, aki egyben a ...
Professzor Dr. Holló Gábor , a Szemészeti Központ vezetője, glaukóma specialistája számos alkalommal adott interjút nekünk a szemészeti funkcionális vizsgálatokról, melyek közé a látótér vizsgálata is tartozik. A látótér alapesetben az egy szemmel belátott terület síkbeli ...