A szem szárazsága gyakori probléma, minden harmadik embert érinthet, főleg 40 éves kor felett. A szemszárazság a könnyhiány vagy könnyvesztés kapcsán kialakuló könnyfilmkárosodás. Az esetek többségében azokat érinti, akik sokat dolgoznak számítógéppel, vagy egész nap légkondicionált irodában ülnek. Előfordul azonban, hogy krónikus betegséggel függ össze, ami állandó törődést és kezelést igényel. A leggyakoribb szemszárazságot okozó betegségek reumatológiai megbetegedések, különböző fertőző betegségek, allergiák, pajzsmirigybetegségek.
A könny segít megóvni az érzékeny szemeket. Könnyezés során távolíthatjuk el a szembe került apró porszemcséket és a fertőzések rizikóját is csökkenti. Amennyiben a könnytermelődés elégtelen, kiszáradhat szemünk.
A szemszárazság könnyen összetéveszthető egyéb szembetegségekkel, ezért gyakran nehéz felismerni. Sokan nincsenek is tisztában magával a betegséggel, csak a tünetek megjelenésekor érzik, hogy valami nincs rendben.
Kezdetben a szemet kicsit száraznak érzi az ember, mintha belement volna egy porszem, gyakran pislog. A szem kipirosodása már tartósabb irritációt jelez, a szem égni, fájni kezd, mivel a szaruhártya tápanyagok híján sokkal érzékenyebb a szemet irritáló valamennyi kémiai és egyéb behatásra. A szem fokozottan érzékeny minden olyan ingerre, ami folyamatos pislogásra készteti a szemet. A csúszós könnyréteg hiánya miatt a pislogás fájdalmas.
A szemszárazságot bármi kiválthatja az időjárástól kezdve a gyógyszeres kezelésig és bármely életkorban előfordulhat. A leggyakoribb okok:
A szemszárazság esetében nem áll rendelkezésre megfelelő könny, ezért a szemfelszín túlságosan száraz. A szemet a könnyfilm fedi, mely három rétegre tagolható. A középső vizes réteg a legvastagabb, mely a könnyfilm 90%-át alkotja. A könny legnagyobb része a nagy könnymirigyekben termelődik. A könny tartalmaz különböző immunrendszeri, antibakteriális fehérjéket, hormonokat és enzimeket, síkosító fehérjekomponenseket, ionokat és olajos lipid-alkotórészeket.
A szemszárazságot általában könnyen lehet kezelni speciális szemcseppekkel, műkönnyel, a szem pihentetésével. Amennyiben ezek a módszerek nem eredményeznek javulást, komolyabb kivizsgálásra lehet szükség. Elképzelhető, hogy meg kell vizsgálni a könnytermelő mirigyek, a könnycsatorna megfelelő működését, a szemhéjat, de azt is, hogy nincs-e valamilyen komolyabb szembetegség vagy gyulladás a tünetek hátterében.
Jelentkezzen be online szemszárazság vizsgálatra
Téma szakértői
A pajzsmirigy betegségei (túlműködése és alulműködése) Magyarországon is nagyon gyakori, főleg a fiatalabb népesség körében. A pajzsmirigy működésének az egész szervezetet, így a szemet is jelentősen befolyásoló hatásai vannak. Ezek kóros irányba módosulnak mind a pajzsmirigy ...
A saját látásunk minőségének megítélése szubjektív dolog. A látás minőségét (jóságát) saját hangulatunk, pszichológiai attitűdünk, érzelmeink befolyásolhatják. Ennek ellenére egyes állapotokban és betegségekben a látás minőségének ...
A glaukóma hosszútávú krónikus betegség, melyben a látás a látóidegrostok fokozódó pusztulása miatt károsodik. A kialakult látásromlás vissza már nem fordítható, azonban megfelelő kezeléssel és életmóddal az esetek jelentős részében a betegség ...
Tájékoztatjuk tisztelt pácienseinket, hogy a hatályban lévő jogszabályok szerint rendelőinkben továbbra is kötelező a maszk használata mind az ott dolgozók, mind pedig a hozzánk érkező betegek és kísérőik számára. Kérjük szíves megértésüket és az előírás betartását!