Szivárványhártya-gyulladásról (másnéven iridocyclitis) akkor beszélünk, amikor a beteg szeme pirossá, fényérzékennyé válik, amit erős fájdalom kísér. A betegség a szem szivárványhártyájának (írisz) és a sugártestnek viszonylag gyakori, gyulladásos megbetegedése. Elsősorban nők körében gyakori, és amennyiben egyszer jelentkezik, utána gyakorta visszatérhet.
A gyulladást kiváltó okok között szerepel:
A betegség diagnózisához réslámpás szemvizsgálat szükséges. A réslámpa szemészeti vizsgálatok alapkelléke. Ezzel az eszközzel vizsgáljuk a szem elülső részeit, a lencséket, az üvegtestet és a retinát.
Hogyan zajlik a vizsgálat?
Réslámpás vizsgálat során a páciens helyet foglal a műszer egyik oldalán, szembe a vizsgálóval. A fejét a homloktámaszhoz kell szorítania, és mindkét szemét nagyra kell nyitnia. A vizsgálat mindösszesen néhány másodpercet vesz igénybe, és teljesen fájdalommentes. A biomikroszkóp a szem elülső részét különböző nagyításokon keresztül vizsgálja.
A réslámpás szemvizsgálat segít diagnosztizálni a szivárványhártya-gyulladást. A páciensre további vizsgálatok is várnak, hiszen az orvosnak tudnia kell, hogy van-e akut fertőzés vagy gyulladás a beteg szervezetében. Amennyiben igen, úgy az alapbetegséget is kezelni kell.
Kezeletlen szivárványhártya-gyulladás szövődményeként a látást veszélyeztető zöldhályog, szürkehályog, valamint maculaödéma alakulhat ki.
Előfordulhat, hogy a gyulladás a szem többi részét (pl: látóideget, szemfenék érhálózatát) is érinti. A szaruhártya vizenyőssé válhat, aminek következtében a páciens látása ködössé és homályossá válik.
Szerencsétlen esetben a gyulladás nagyon nehezen gyógyul, és műtétes beavatkozás szükséges.
A szembetegség gyulladáscsökkentő szemcsepp használatával kezelhető. Az orvos ezen felül pupillatágítót és szemkenőcsöt is felír. A pupillatágító az írisz nyugalomba helyezése szempontjából fontos.
A szürkehályog műtét (katarakta műtét) világszerte a leggyakoribb szemészeti beavatkozás. Hazánkban is évi sok tízezer ilyen műtétet végeznek. Betegként sokan úgy gondolják, hogy a szürkehályog műtét az összes szemészeti problémát megoldja, sőt meg is előzi. Ez azonban nem így van. A mostani beszélgetésben a kezdetben sikeres, jó látást biztosító szürkehályog műtét után hónapokkal, évekkel kialakuló látásromlás leggyakoribb okaival és ezek elhárításának módozataival ismertet meg bennünket Prof. Dr. Holló Gábor, a Szemészeti Központ szemész szakorvosa, glaukóma specialistája. Kapcsolódó cikkünk
Látásromlás kezdetben sikeres szürkehályog műtét után
Rendelés típusa: Téma szakértője
Professzor Dr. Holló Gábor
Kapcsolódó cikkek, melyek érdekelhetik Önt:
Prof. Dr. Holló Gáborral , a Szemészeti Központ szemész szakorvosával, glaukóma specialistájával a korábbiakban számos szemészeti betegség különféle tüneteit foglaltuk össze. A jelen alkalommal egy eltérő hátterű, de a betegek által részben hasonlóan elmondott panaszcsoporttal ...
Korábban több alkalommal beszélgettünk Prof. Dr. Holló Gáborral , a Szemészeti Központ szemész szakorvosával, glaukóma specialistájával a szemnyomás csökkenést igénylő zöldhályog (glaukóma) gyógyszeres kezeléséről. Ezek során a szemcsepp kezelések ...
Prof. Dr. Holló Gáborral, a Szemészeti Központ szemész szakorvosával, glaukóma specialistájával az elmúlt évek beszélgetései során számos szemészeti betegséget, kóros állapotot érintettünk. Ezeket tematikusan csoportosítva mutattuk be, és tárgyaltuk. A fentiek miatt azonban ...
Az Ostrom utcai rendelőknek otthont adó épületen teljes felújítást végzünk, hogy egy kellemes környezetben fogadhassuk a gyógyulni vágyókat. A felújítással kapcsolatos kellemetlenségekért szíves elnézésüket és megértésüket kérjük!
A felújítás ideje alatt a rendelők zavartalanul működnek!
Köszönettel:
Prima Medica Egészségközpontok