A szemhéj-remegés a szemhéjak izmainak görcsös, önkéntelen összehúzódása. Gyakori jelenség, erőssége egyénenként eltérő lehet. Érintheti csak az alsó vagy felső szemhéjat, vagy mindkettőt egyszerre is. A szemhéjrángás általában előjel nélkül jelentkezik, fájdalommal nem jár, de igen zavaró lehet. A szemhéj-remegés megjelenésének esélyét növelheti az alváshiány, a stressz, a szem irritációja vagy kiszáradása, de a túlzott alkohol-, és koffeinfogyasztás is. A szemhéj-remegés lehet ártalmatlan, de jelezhet súlyosabb problémákat is.
Szinte minden ember találkozik legalább egyszer élete során szemhéj-remegéssel, szemrángatózással, melynek erőssége egyénenként eltérő lehet. Enyhébb formájában bizsergést vagy gyenge rángatózást érzünk, míg súlyosabb esetben az izmok görcse a szem teljes bezárásához vagy pislogáshoz vezet.
Az enyhe szemhéj-remegés oka lehet
A szemhéj-remegés általában előjel nélkül jelentkezik és rövid idegig tart. Jóval ritkább, hogy a szemhéjrángás hetekig vagy akár hónapokig is eltartson.
Amennyiben a tünetek legalább egy hete tartanak és a görcsök annyira erősek, hogy az egész szem lezáródik, illetve a görcsök nem csak a szemet, hanem az arc egyéb területeit is érinti, javasolt mielőbb felvenni a kapcsolatot szemész szakorvossal.
Szintén orvosi vizsgálatot igényel, ha a szem a szemhéj-remegés következtében bepirosodik, bedagad, esetleg váladékozik, vagy a felső szemhéj lefittyed.
A szemész orvos meg tudja állapítani, hogy okozhatja-e látáskárosodás a szemrángást.
Amennyiben a szemhéj-remegés bénulásos tünetekkel, látászavarral vagy beszédproblémával együtt jelentkezik, javasolt azonnal sürgősségi ellátást igénybe venni, mert ez lehet akár szívroham vagy stoke korai jele is.
Jelentkezzen be online szemhéj remegés kivizsgálására
Rendelés típusa: Téma szakértője
Professzor Dr. Holló Gábor
Professzor Dr. Holló Gáborral , a Szemészeti Központ vezetőjével, glaukóma specialistájával több alkalommal is beszélgettünk már a szem felszínén látható vérbőségről, vérteltségről. A mostani alkalommal egy kétrészes beszélgetés első részeként ...
A gyermekek látásának rendszeres ellenőrzése nem csupán az iskolakezdéshez köthető feladat, hanem egész évben kiemelt figyelmet érdemel – hangsúlyozta Professzor Dr. Holló Gábor, a Magyar Tudományos Akadémia doktora, glaucoma specialista a Petőfi Rádiónak adott interjújában. A professzor, aki egyben a ...
Professzor Dr. Holló Gábor , a Szemészeti Központ vezetője, glaukóma specialistája számos alkalommal adott interjút nekünk a szemészeti funkcionális vizsgálatokról, melyek közé a látótér vizsgálata is tartozik. A látótér alapesetben az egy szemmel belátott terület síkbeli ...