A szemhéj-remegés a szemhéjak izmainak görcsös, önkéntelen összehúzódása. Gyakori jelenség, erőssége egyénenként eltérő lehet. Érintheti csak az alsó vagy felső szemhéjat, vagy mindkettőt egyszerre is. A szemhéjrángás általában előjel nélkül jelentkezik, fájdalommal nem jár, de igen zavaró lehet. A szemhéj-remegés megjelenésének esélyét növelheti az alváshiány, a stressz, a szem irritációja vagy kiszáradása, de a túlzott alkohol-, és koffeinfogyasztás is. A szemhéj-remegés lehet ártalmatlan, de jelezhet súlyosabb problémákat is.
Szinte minden ember találkozik legalább egyszer élete során szemhéj-remegéssel, szemrángatózással, melynek erőssége egyénenként eltérő lehet. Enyhébb formájában bizsergést vagy gyenge rángatózást érzünk, míg súlyosabb esetben az izmok görcse a szem teljes bezárásához vagy pislogáshoz vezet.
Az enyhe szemhéj-remegés oka lehet
A szemhéj-remegés általában előjel nélkül jelentkezik és rövid idegig tart. Jóval ritkább, hogy a szemhéjrángás hetekig vagy akár hónapokig is eltartson.
Amennyiben a tünetek legalább egy hete tartanak és a görcsök annyira erősek, hogy az egész szem lezáródik, illetve a görcsök nem csak a szemet, hanem az arc egyéb területeit is érinti, javasolt mielőbb felvenni a kapcsolatot szemész szakorvossal.
Szintén orvosi vizsgálatot igényel, ha a szem a szemhéj-remegés következtében bepirosodik, bedagad, esetleg váladékozik, vagy a felső szemhéj lefittyed.
A szemész orvos meg tudja állapítani, hogy okozhatja-e látáskárosodás a szemrángást.
Amennyiben a szemhéj-remegés bénulásos tünetekkel, látászavarral vagy beszédproblémával együtt jelentkezik, javasolt azonnal sürgősségi ellátást igénybe venni, mert ez lehet akár szívroham vagy stoke korai jele is.
Jelentkezzen be online szemhéj remegés kivizsgálására
Rendelés típusa: Téma szakértője
Professzor Dr. Holló Gábor
A zöldhályog (glaukóma) Magyarországon népbetegség, a vissza nem fordítható látásromlás és a vakság egyik vezető oka. A glaukóma számos betegségtípus összefoglaló neve. E szembetegségekben az a közös, hogy a látóideget alkotó idegrostok és a hozzájuk ...
A pajzsmirigy betegségei (túlműködése és alulműködése) Magyarországon is nagyon gyakori, főleg a fiatalabb népesség körében. A pajzsmirigy működésének az egész szervezetet, így a szemet is jelentősen befolyásoló hatásai vannak. Ezek kóros irányba módosulnak mind a pajzsmirigy ...
A saját látásunk minőségének megítélése szubjektív dolog. A látás minőségét (jóságát) saját hangulatunk, pszichológiai attitűdünk, érzelmeink befolyásolhatják. Ennek ellenére egyes állapotokban és betegségekben a látás minőségének ...
Tájékoztatjuk tisztelt pácienseinket, hogy a hatályban lévő jogszabályok szerint rendelőinkben továbbra is kötelező a maszk használata mind az ott dolgozók, mind pedig a hozzánk érkező betegek és kísérőik számára. Kérjük szíves megértésüket és az előírás betartását!