A makula-degeneráció egy orvosi kifejezés, jelentése szemfenéki meszesedés, sárgafolt-sorvadás. Napjainkban az időskori látásromlás egyik vezető oka, illetve a vakság leggyakoribb oka. A betegség leginkább az 50 éveseknél idősebbeket érinti.
A köznyelvi elnevezés valójában helytelen, mivel a makula-degenerációt nem a szemfenéki erek meszesedése okozza.
A makula – vagyis sárgafolt a szem ideghártyájának egy kicsi, de nagyon fontos területe, az éleslátás helye. Ez az ideghártya-terület felelős az éleslátásért és ez a terület biztosítja az olvasási képességünket is. A makula a szemfenék egyik legérzékenyebb területe, ha ártalom éri, akkor a központi látás károsodik.
A degeneráció jelentése ennél a betegségnél az ideghártya sejtjeinek a pusztulása az éleslátás helyén.
A makula-degeneráció kimondottan az időskorú embereket érinti, gyógyítása csak részben lehetséges.
A betegség kezdetben nem okoz panaszt, gyakran szemüveg rendelésekor fedezi fel a szemész szakorvos.
Két alapvető formában jelentkezik az időskori makula-degeneráció
Éleslátás elvesztése – a folyamat hátterében a sejtek elhalása, illetve egyes részeinek pusztulása áll. Lassú, folyamatos látásromlás következik be, fő jellemzője, hogy romlik a központi látás és az olvasóképesség.
Az ideghártya síkja alatti érhártyából kóros érnövekedés indul meg az éleslátás helyén. Áttöri a két réteg közti finom hártyát, az erek betörnek a retinába (ideghártya). Eleinte csak elfedik ezt a területet, később az erekből vérzés, folyadék kiáramlás indul meg, majd a terület elhegesedik, ez okozhatja a központi látás teljes elvesztését.
A betegség kezdetén a panaszok hasonlóak mindkét formánál.
A makula-degeneráció valódi okai egyik formánál sem ismertek, azonban megfigyelhető a betegeknél:
A diagnózis felállítása a makula-degenerációra a jellegzetes panaszok és tünetek, valamint a szemfenéki kép alapján nem nehéz. A korszerű betegség meghatározáshoz különböző képalkotó eljárások, eszközök állnak rendelkezésre.
Egyelőre nem pontosan ismertek azok a tényezők, amelyek a sejtpusztulást, valamint a kóros erek növekedését elindítják, ezért nincs egyetlen, jól bevált módszer, amivel a betegség végleg gyógyítható. Létezik azonban több gyógyító eljárás.
Kockázati tényezők kikapcsolása
A szellemileg friss idős embereknél kiemelt szerepet játszik az olvasás a mindennapi életben és a szórakozásban, ezért az időskori macula-degeneráció gyógyítása nagymértékben javíthatja az életminőségüket illetve az önállóságukat.
Jelentkezzen be makula degeneráció kivizsgálására
Rendelés típusa: Téma szakértője
Professzor Dr. Holló Gábor
Kapcsolódó cikkek, melyek érdekelhetik Önt:
A szürkehályog (katarakta) a szemlencse átlátszóságának csökkenésével majd megszűnésével, valamint alakváltozásával (domborúbbá válásával) járó szembetegség. Már az ókorban is ismerték, és a pupilla területében látszó szürkeség valamint a látás jelentős megromlásának együtteseként nevezték el szürke hályognak. Természetesen ma már tudjuk, hogy a kórkép (ami mindenkit érint, aki nem fiatalon hal meg) nem más, mint a szemlencse öregedési folyamatának előrehaladott stádiuma. Prof. Dr. Holló Gábor, a Szemészeti Központ szemész szakorvosa, glaukóma specialistája a szürkehályogra vonatkozó legfontosabb tudnivalókat ismerteti.Kapcsolódó cikkünk
Szürkehályog- az idősödő szem gyakori problémája
Áprilisban nagyon jelentős és magas színvonalú szakmai nap zajlott a Szemészeti Központ és a Prima Medica EgészségHálózat szervezésében. A Problémák és megoldások a glaucoma és a szemet is érintő keringési és neurológiai betegségek körében belgyógyászok, ...
Problémák és megoldások a glaucoma és a szemet is érintő keringési és neurológiai betegségek körében belgyógyászok, háziorvosok, neurológusok és szemorvosok számára” címmel rendezi meg áprilisi szakmai napját a Prima Medica EgészségHálózat és a ...
A zöldhályog, vagyis a glaukóma egy kezelhető betegség, aminek kiemelkedően fontos a korai felismerése, mivel a már kialakult károsodás nem fordítható vissza, azaz nem gyógyítható meg. Azonban, ha a glaukómát időben felismerik, akár meg is előzhető az általa okozott látásromlás ...