A kötőhártya-gyulladás az egyik legelterjedtebb szemészeti betegség, minden korcsoportban előfordul. A kiváltó okok azonban változnak a különböző betegcsoportokban, lehet fertőzéses eredetű vagy vírusos kötőhártya-gyulladás, de okozhatja valamilyen irritáló, allergén anyag is. Legjellemzőbb tünete a szem bepirosodása, viszketése, égő, szúró fájdalom, valamint enyhébb vagy erősebb könnyezés, váladékozás.
A kötőhártya borítja a szem fehérjét és a szemhéjak belső felszínét, ami egy laza, erekkel átszőtt áttetsző hártya. A szem kötőhártyáját érintő gyulladásos folyamatokat nevezzük összefoglaló néven kötőhártya gyulladásnak.
A kötőhártya gyulladás érintheti mindkét vagy csak az egyik szemet. Általában az allergiás kötőhártya gyulladás esetében jelentkeznek a tünetek mindkét szemen.
A panaszok leggyakrabban az őszi-téli időszakban, illetve allergiaszezonban jelentkeznek az arra érzékenyeknél. A kötőhártya gyulladás az esetek nagy részében fertőző, ezért fontos a korai diagnózis és kezelés.
A kötőhártya-gyulladás diagnózisa a tünetek alapján általában könnyen felállítható.
Egyszerű, heveny, gennyes kötőhártya-gyulladás esetén széles spektrumú antibiotikum szemcsepp segíthet megszüntetni a gyulladást. Használható még hosszabb, elhúzódó vagy járványos gyulladás esetén az akut szakaszban.
A vírusos kötőhártya gyulladás nem kezelhető antibiotikus szemcseppekkel, illetve kenőcsökkel.
Allergia esetén antihisztaminok, nyálkahártya duzzanatcsökkentők, hízósejt stabilizálók, szteroidok és gyulladáscsökkentő szemcseppek használata jöhet szóba.
Hosszabb ideig fennálló tünetek, panaszok esetén javasolt szemész szakorvost felkeresni. A járványos kötőhártya gyulladás megbetegítheti a szaruhártya felületes részeit, hegesedést is hátra hagyhat a nem megfelelő kezelés.
A fertőzéses eredetű kötőhártya gyulladások cseppfertőzéssel terjednek, személyes kontaktus létrejöttekor nagyon figyeljünk a személyes higiénére.
Jelentkezzen be online kötőhártya gyulladás kivizsgálására
Téma szakértői
Kapcsolódó cikkek, melyek érdekelhetik Önt:
A szem vörössége gyakran észlelt tünet. A most induló, augusztusi parlagfű szezonban sokan hajlamosak ezt parlagfű allergiával magyarázni, ám fontos tudni azt, hogy a szemfelszín vörössége, azaz a szem pirossága, számos különböző betegség vagy ártalom következménye lehet. Ezek egészen eltérő teendőket igényelnek mind a beteg, mind az orvos részéről. A szem vörösségével kapcsolatos alapvető ismeretekről Prof. Dr. Holló Gábort, a Szemészeti Központ szemész szakorvosát, glaukóma specialistáját kérdeztük.Kapcsolódó cikkünk
Nem minden vörös szem pollenallergiás!
Áprilisban nagyon jelentős és magas színvonalú szakmai nap zajlott a Szemészeti Központ és a Prima Medica EgészségHálózat szervezésében. A Problémák és megoldások a glaucoma és a szemet is érintő keringési és neurológiai betegségek körében belgyógyászok, ...
Problémák és megoldások a glaucoma és a szemet is érintő keringési és neurológiai betegségek körében belgyógyászok, háziorvosok, neurológusok és szemorvosok számára” címmel rendezi meg áprilisi szakmai napját a Prima Medica EgészségHálózat és a ...
A zöldhályog, vagyis a glaukóma egy kezelhető betegség, aminek kiemelkedően fontos a korai felismerése, mivel a már kialakult károsodás nem fordítható vissza, azaz nem gyógyítható meg. Azonban, ha a glaukómát időben felismerik, akár meg is előzhető az általa okozott látásromlás ...