A rossz látást örökölhetjük vagy különböző hatások, betegségek miatt is kialakulhat idővel, nem feltétlenül csak az idősebb korosztályt érinti. Mindenképpen érdemes kivizsgálni a látásromlás okát, nagyobb problémát megelőzve. Szemüveg vagy kontaktlencse viselésével jól korrigálhatók a látásproblémák, azonban fontos a rendszeres kontrollvizsgálat.
A szem szöveteinek rugalmassága, a sejtek regenerálódási képessége folyamatosan csökken, a változás mindenkinél másképpen jelentkezik. A látásromlás, látászavar mögött sok esetben állhat a szem fénytörési hibája, de előfordulhat az is, hogy komoly betegség váltja ki a panaszokat. A korral járó látásromlás körülbelül a 40. életévvel kezdődik. Amint a látásromlás első tüneteit észrevesszük, célszerű mielőbb, még időben orvoshoz fordulni.
Retinitis pigmentosa (RP) – ez a kifejezés az öröklött betegségek egy csoportját foglalja magába. Hatása lehet a retina károsodása, illetve a látószövetek károsodása. Csökkent látást okoz félhomály esetén, illetve éjszakai fényviszonyok mellett farkasvakságot.
Makula degeneráció (MD) – a beteg retinája károsodik.
Usher-szindróma – szintén retina-degenerációról beszélhetünk. Elsődlegesen veleszületett halláskárosodással jelentkezik hallási nehézségekkel, vagy süketséggel, mellyel az életkor előrehaladásával növekvő látásromlás párosul.
Legtöbb esetben a látásromlás jól kezelhető, szemüveggel, kontaktlencsével javítható. Azokban az esetekben, amikor a látásromlást valamilyen betegség idézi elő – mint például a szürkehályog, műtéti beavatkozás segíthet.
Jelentkezzen be online látásromlás kivizsgálására
Rendelés típusa: Téma szakértője
Professzor Dr. Holló Gábor
Kapcsolódó cikkek, melyek érdekelhetik Önt:
Korábban számos alkalommal beszélgettünk már Prof. Dr. Holló Gáborral, a Szemészeti Központ szemész szakorvosával, glaukóma specialistájával a különböző szemészeti betegségekről és azok ellátásának kérdéséről. Ezen riportokban közös, hogy az idő legnagyobb részét a már kialakult betegség gyógyításával, illetve a romlás megelőzésével foglalkozó témák tették ki. Fontos azonban kitérnünk, egy, a megelőzést szolgáló, gyakorlati jelentőségű kérdésre: mikor és milyen szemészeti vizsgálat szükséges annak, akinek látási panasza nincsen? A mai beszélgetésben ezt a kérdést részletezzük. Kapcsolódó cikkünk
Szemészeti vizsgálat látási panasz nélkül: kinek, mikor és miért ajánlott?
Prof. Dr. Holló Gáborral , a Szemészeti Központ szemész szakorvosával, glaukóma specialistájával már számos alkalommal beszélgettünk különféle szemészeti betegségekről, azok kezeléséről és hosszútávú gondozásáról. Egy különleges helyzetet azonban ...
Prof. Dr. Holló Gáborral , a Szemészeti Központ szemész szakorvosával, glaukóma specialistájával folytatott korábbi beszélgetéseink során számos vizsgálati technikát tárgyaltunk meg részletesen. Azonban a szemészeti ultrahangról mindeddig nem esett szó. A szemészeti ultrahang a szem ...
A szemészeti gyógyszereket általában szemcsepp, ritkábban szemkenőcs formájában alkalmazzák. Sokan úgy gondolhatják, hogy ez az alkalmazás lényegében nem is gyógykezelés, szinte csak valamely kozmetikum felviteléhez hasonló eljárás. Ennek megfelelően nem csupán a nagyközönség, hanem ...
Az Ostrom utcai rendelőknek otthont adó épületen teljes felújítást végzünk, hogy egy kellemes környezetben fogadhassuk a gyógyulni vágyókat. A felújítással kapcsolatos kellemetlenségekért szíves elnézésüket és megértésüket kérjük!
Köszönettel:
Prima Medica Egészségközpontok