A rossz látást örökölhetjük vagy különböző hatások, betegségek miatt is kialakulhat idővel, nem feltétlenül csak az idősebb korosztályt érinti. Mindenképpen érdemes kivizsgálni a látásromlás okát, nagyobb problémát megelőzve. Szemüveg vagy kontaktlencse viselésével jól korrigálhatók a látásproblémák, azonban fontos a rendszeres kontrollvizsgálat.
A szem szöveteinek rugalmassága, a sejtek regenerálódási képessége folyamatosan csökken, a változás mindenkinél másképpen jelentkezik. A látásromlás, látászavar mögött sok esetben állhat a szem fénytörési hibája, de előfordulhat az is, hogy komoly betegség váltja ki a panaszokat. A korral járó látásromlás körülbelül a 40. életévvel kezdődik. Amint a látásromlás első tüneteit észrevesszük, célszerű mielőbb, még időben orvoshoz fordulni.
Retinitis pigmentosa (RP) – ez a kifejezés az öröklött betegségek egy csoportját foglalja magába. Hatása lehet a retina károsodása, illetve a látószövetek károsodása. Csökkent látást okoz félhomály esetén, illetve éjszakai fényviszonyok mellett farkasvakságot.
Makula degeneráció (MD) – a beteg retinája károsodik.
Usher-szindróma – szintén retina-degenerációról beszélhetünk. Elsődlegesen veleszületett halláskárosodással jelentkezik hallási nehézségekkel, vagy süketséggel, mellyel az életkor előrehaladásával növekvő látásromlás párosul.
Legtöbb esetben a látásromlás jól kezelhető, szemüveggel, kontaktlencsével javítható. Azokban az esetekben, amikor a látásromlást valamilyen betegség idézi elő – mint például a szürkehályog, műtéti beavatkozás segíthet.
Jelentkezzen be online látásromlás kivizsgálására
Rendelés típusa: Páciensek fogadása COVID fertőzés után:Téma szakértője
Dr. Csobay Ildikó
Gyakran felmerülő kérdés a napokban, melyik COVID-19 elleni oltás adható különféle betegséggel élőknek. Ezért készítettünk egy összehasonlító táblázatot a COVID19 oltásokról. A táblázat a jelenleg rendelkezésünkre álló hivatalos alkalmazási előírásokból származó információkat tartalmazza.
FONTOS! Ezek általános irányelvek, mindenkinél egyedileg az oltó orvosnak kell mérlegelnie és szakmai döntést hoznia az olthatóságról - ide értve, hogy mit jelent az adott illetőnél a "fellángolás", az "egyensúly", a "jelentős eltérés".
A kivörösödött szem nem mindig jelent komoly problémát, hiszen akár a füsttől, a száraz levegőtől is kivörösödhet a kötőhártya. Ugyanakkor dr. Csobay Ildikó, a Szemészeti Központ szemésze szerint bizonyos esetekben fontos lehet a vizsgálat és szükség esetén a kezelés.