Magas vérnyomás

Magas vérnyomás

Szerző: Szemészeti Központ | Módosítva: 2022.03.31 14:26

Szemünkön látszik meg először a magas vérnyomás. A szemfenéki érrendszert érinti először, mivel a szemfenéki érrajzolat az egyetlen érhálózat, mely alapján következtetni lehet a szervezet érrendszerének állapotára.

Magas vérnyomás esetén a szem bevérzései is előfordulhatnak, de maga a bevérzés nem feltétlenül utal magas vérnyomásra. Piros bevérzések hátterében az állhat, hogy az emelkedett vérnyomás megterheli az erek falát, a hirtelen kiugrás pedig akár az erek megrepedéséhez is vezethet.

A kezeletlen magas vérnyomás további komplikációkhoz vezethet, mint például

  • az ideghártya fő verő- vagy visszerének elzáródása
  • kóros új erek
  • kötőszövetes lemezek képződése
  • üvegtesti térbe törő vérzés

Az üvegtesti vérzés esetén a vérzés sűrűségétől, mennyiségétől vagy elhelyezkedésétől függően homályt, vagy foltot lát a beteg. Az üvegtesti vérzés és a súlyos látóideg-vérzés kivédésére a magas vérnyomásban szenvedőknek szükséges félévente, vagy sűrűbben szemfenéki vizsgálat szemnyomás méréssel, laborvizsgálat és rendszeres vérnyomás kontroll.

A betegség lefolyása gyorsulhat, lassulhat, de javulhat is, amennyiben a vérnyomás értékeket sikerül normál tartományban tartani.

Tünetek, melyek hátterében vérnyomás probléma állhat

  • látászavar
  • szem bevérzése
  • átmeneti vakság

Kapcsolódó videók

 

 A magas vérnyomás szemtüneteinek stádiumai a betegség súlyosságának mértékétől függően

A tünetek megjelenésének sorrendje – előfordulhat, hogy változik ez a sorrend.

  1. stádium: nincs elváltozás, a vérnyomás rendezése után az esetleges elváltozások visszaalakulhatnak.
  2. stádium: tartósan magas vérnyomás esetén az erek fala átépül, meszesedik. Az izomréteg és az erek körüli kötőszövetes hüvely megvastagszik. A verőereknek kialakul a „rézdrót”, majd az „ezüstdrót” megjelenése.
  3. stádium: az erek fala megvastagszik a rá nehezedő nagy nyomás miatt, egyenetlenné válik, szakaszosan lefűződnek. Az erek találkozásánál benyomódás alakul ki.
  4. stádium: a károsodott érszakaszon folyadék, majd vér lép ki. A vérellátás zavara miatt az ideghártya adott területei elhalhatnak.
  5. stádium: jellemző a látóidegfő vizenyője,látásromlás, látótérkiesés, a korábbi tünetek mellett.

Téma szakértői

Hírek

Mesterséges intelligencia és a szembetegségek

A mai alkalommal Prof. Dr. Holló Gáborral, a Szemészeti Központ vezetőjével, glaukóma specialistájával egy különösen izgalmas és új témáról beszélgetünk: ez a mesterséges intelligencia, azon belül a nagy generatív nyelvi modellek által a szembetegeknek nyújtható ...

Szemüveg, kontaktlencse, látásjavító műtét: mi micsoda, előnyök hátrányok

Holló Gábor professzorral, a Szemészeti Központ vezetőjével, glaukóma specialistájával számos alkalommal beszélgettünk a szem fénytörési hibáihoz társuló szemészeti betegségekről. A jelen alkalommal nem elsősorban a szem betegségeiről, hanem a fénytörési hiba, azaz a szemüveg ...

OCT, látótér és szemnyomásmérés: helyük a zöldhályog sikeres gondozásában

A glaukóma (zöldhályog) korrekt kimutatása és a látás hosszú távú megőrzése érdekében végzett korszerű gondozása számos különböző módszer igénybevételét teszi szükségessé. Ezekről a korábbiakban már mind említést tettünk Prof. Dr. ...

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK