Vakság zöldhályog (glaukóma) miatt

Vakság zöldhályog (glaukóma) miatt

Professzor Dr. Holló Gábor Módosítva: 2024.02.12 18:23

A glaukóma (zöldhályog) a fejlett világban a vissza nem fordítható, súlyos, akár vakságig terjedő látásromlás egyik leggyakoribb oka. E betegségről Professzor Doktor Holló Gáborral, a Szemészeti Központ vezetőjével, glaukóma specialistával már több alkalommal beszélgettünk. A jelen beszélgetés elsősorban nem a zöldhályog kialakulásának mechanizmusára és klinikai tüneteire, hanem a súlyos látásromlás létrejöttére, megelőzésére, valamint a hatékony kezelés elkésett megkezdésére vonatkozó legfontosabb információkat foglalja össze.

Online Bejelentkezés

Professzor Dr. Holló Gábor

Széll Kálmán tér - 1015 Budapest, Ostrom utca 16

A zöldhályog lényege

A glaukóma egy neurodegeneratív betegségcsoport. Nem egyetlen betegség, számos különböző formája létezik, ezek eltérő klinikai megjelenésűek. A kérdéssel a korábbi beszélgetéseink során már foglalkoztunk. Valamennyi forma közös, lényegi kórfolyamata  a látóideg idegrostjainak pusztulása és a pusztulás módja, mintázata. A látóideg számos más ártalom következtében is károsodhat (mérgezés, mechanikai trauma, öröklött energiaellátási zavarok stb.). A glaukómás látóideg károsodás azonban speciális mintázatot mutat, jellemző módon fokozódik, és a központi éleslátás területét csak a nagyon súlyos stádiumban éri el. A fentiek miatt a betegek legnagyobb része nem érzékeli a lassú látótérveszteséget, csupán akkor, amikor az már az egyik vagy mindkét szemén eléri a központi éleslátás területét. Ekkor válik nyilvánvalóvá, hogy a beteg nem látja azon tárgyakat, melyekben megbotlik, amiért nyúl vagy amit néz. A glaukóma tehát nagyon súlyos betegség. Igaz, hogy a legtöbb formája viszonylag tünetszegényen alakul ki, így a beteg évekig nem is tud róla, de a látás végleges, súlyos megromlása után, a hátralevő életévekben, évtizedekben az életminőség súlyosan károsodott lesz. A látótér és a látásélesség nem javítható vissza, hiszen az elvesztett látóideg rostok és a hozzájuk tartozó idegsejtek nem pótolhatóak. Tehát a glaukóma fő veszélye a súlyos látásromlás véglegessége és az életminőségre gyakorolt nagyon súlyos negatív hatása.

A glaukómás látásvesztés kialakulásának fő okai

A glaukóma öröklött, genetikailag meghatározott betegség. Nem egy gén, hanem sok gén együttes öröklődése dönti el kialakulásának idejét, a vele járó tünetek súlyosságát és a romlás gyorsaságát. A betegséget érdemi, részletes klinikai vizsgálattal lehet kimutatni még olyan korai stádiumban, amikor a látást nem, vagy csak kismértékben rontotta meg. Mivel lényegesen több látóideg rostunk (és hozzátartozó idegsejtünk) van, mint amennyi a hétköznapi normális látás biztosításához szükséges, az idegsejtek és idegrostok körülbelül 40 százaléka is elveszíthető addig, amíg a modern klinikai módszerekkel a glaukómás látótérkárosodást ki lehet mutatni. Az ideghártya (retina) részletes, specialista által végzett vizsgálata, kiegészítve a ma legkorszerűbb műszeres vizsgálatokkal, mint amilyen az optikai koherencia tomográfia (OCT) és OCT angiográfia, elengedhetetlen a korai biztos diagnózis megszületéséhez. A kezelés hatékony és korai megkezdése a súlyos látásromlás kialakulását legtöbbször az egész életre meg tudja előzni. A kezelésnek számos módja van, ezekkel a korábbi beszélgetéseinkben részletesen foglalkoztunk.

Miért alakult ki tehát látásvesztés, ha a kezelés megoldható lehetne?

A glaukómás súlyos látásromlás, vakság kialakulásáért főleg három tényező tehető felelőssé az egész világon, nem csupán Magyarországon. Az első fő probléma a késői felismerés. Mivel a betegség fájdalmatlan és viszonylag hosszú ideig (5-10 évig) a beteg számára nem is észlelhető kialakulása és romlása, az állapot időben történő felismerése és kezelésbe vétele elmaradhat.  Ahhoz, hogy ennek a betegségnek (és számos más szemészeti betegségnek) a korai formái időben észlelhetőek legyenek, a 40 éves kort elérő magyarországi népességben 3 évente érdemi, minőségi és kellő időráfordítású szemorvosi vizsgálatot kellene végezni Az ilyen vizsgálatokra azonban sajnos sokszor nem kerül sor. Különösen fontos megérteni, hogy az örökletes jellegzetességek miatt azon személyek, akiknek a vérrokonságában glaukóma előfordult, rendkívül nagy kockázatnak vannak kitéve. Ezért számukra, panaszmentesség esetén is, kifejezetten fontos legalább 40 éves kortól a rendszeres, minőségi szemorvosi vizsgálat. Ennek elmaradása később már nem pótolható.

A második fő ok a felismert glaukóma elégtelen kezelés melletti súlyos romlása, majd a vakság kialakulása. Bármennyire is ellentmondásosnak tűnik az előbb elmondottakhoz képest, a glaukómás látásromlások nagyobb része nem a már felfedezéskor vakság közeli állapot, hanem az elégtelen kezelés miatt alakul ki az évek során. A glaukóma kezelése döntően a szemnyomás kellő mértékű csökkentésén alapul, noha a megfelelő vérnyomáskontroll is elengedhetetlen számos altípus esetén. A megfelelő hatékonyságú kezelés nagyon fontos, és nem helyettesíthető a csak valamelyest hatékony kezeléssel. A glaukómás károsodáshoz egyénileg kialakított kezelési terv szükséges. A megcélzott szemnyomás meghatározása, majd tartósan, éveken, évtizedeken át különböző módszerekkel való biztosítása ugyanis bonyolult szakmai feladat. Ez a minőségi ellátás azonban jellemzően hiányzik vagy elmarad. Nem elég valamelyest szemnyomást csökkenteni, hanem korszerű minőségi módszerekkel kell az anatómiai állapotot és annak változásait (OCT, OCT angiográfia) és a látási funkciót (látótérvizsgálat) ellenőrizni. Nem elegendőek az "alibi vizsgálatok", melyek ritkák és egymáshoz nem kapcsolódóak, az eredményüket pedig a beteg kinyomtatva cipeli egyik orvostól a másikig  a súlyos látásromlás kialakulásának idején, mintegy 10-15 éves kezelést követően. Az OCT és látótér adatokat korszerűen, szoftveres segítséggel, matematikailag kell folyamatosan elemezni, az értékelhető vizsgálatok számának pedig kellően magasnak kell lenni. A néhány évente történő látótérvizsgálat messze nem nyújt elég információt a betegség állapotáról. Így tehát az Európai Glaucoma Társaság rendkívül jelentős, ma már huszonöt éve érvényben lévő irányelvei alapján a glaukómás látás megőrzése folyamatosan végzett korszerű technikai vizsgálatokat és ezek minőségi értékelését igényli. Az ilyen értékelés azonban nagyon sokszor elmarad az egész európai térségben. Nem mentesít ettől a problémától a harmadik, nem kevéssé jelentős szempont, a beteg együttműködése a kezeléshez és a kontrollokhoz, ami nemritkán szintén súlyosan elégtelen. Az ellátás minőségéhez kapcsolódó problémák azonban nem a rosszul kooperáló, hanem a nagyon is együttműködő, egészségtudatos, az orvost tisztelő és véleményét elfogadó nagyszámú beteg esetében jelentenek módfelett nagy problémát. Ez a vonatkozó nemzetközi vizsgálatokból, saját kutatásokból és a saját gyakorlatból is egyértelműen látszódik.

A fentiek alapján – mondja Professzor Dr. Holló Gábor, a Szemészeti Központ vezetője, glaukóma specialistája, annak, akinek glaukómás vérrokona van, valamint aki egészségtudatos (még ha nem is ismert glaukóma irányú extra kockázata) mindenképpen javasolt 40 éves kor körül a minőségi, részletes szemorvosi vizsgálat glaukóma (zöldhályog) irányában. Ez a vizsgálat egyben lehetővé teszi más szemészeti betegség kimutatását is. Népességünk élettartama jelentősen növekszik, így a súlyos látásromlással töltött életévek száma nagy, illetve egyre nagyobb. Ennek pedig nem pusztán az egyéni élet minőségére van hatása, hanem a család, az ellátók és a társadalom anyagi terhelésére is.

 

Téma szakértője

  • Professzor Dr. Holló Gábor

    • szemész szakorvos, zöldhályog (glaukóma) specialista
  • Specialitások:
    • glaucoma (zöldhályog) speciális diagnosztika és hosszú távú gondozás
    • szemészeti betegségek vizsgálata, kezelése, gondozása
    • magas vérnyomás okozta szemproblémák
    • diabéteszes és hipertenzív retinopátia

     

    Rendelés típusa: 

    • Személyes, rendelői vizit

Orvos válaszol

Tisztelt Doktor úr!
Mindkét szemen műtött glaucoma ill. Szürkehályog.
Szeretném megkérdezni hogy milyen kilátásaim lehetnek a következő diagnózis alapján:
Iridectómia területén kéregmaradék-pupilláris szélen sok pigment.Minimálisan reagáló jobb pupilla tágabb---vizszintesen ovális,felül Úristen sorvadás.Jobb old.halványabb- bal old. közel jó színű papilla,norm.erek,ép retina .
Válaszát előre is köszönöm!
Tisztelettel:
Boros Judit

Professzor Dr. Holló Gábor
Professzor Dr. Holló Gábor szemész
Tisztelt Boros Judit!

Köszönöm megkeresését.
A leírás egy állapot (status) leírás, ami semmilyen információt nem ad a jövőre nézve. Tehát nem tudok levele alapján kérdésére válaszolni. Viszont ha kívánja, örömmel megvizsgálom, és akkor a prognózist megbeszélhetjük. A részleteket és az időpont foglalást recepciós asszisztensnő kollégáim az Ön megkeresésére készséggel menedzselik.

Üdvözlettel,

Prof. Dr. Holló Gábor

Hírek

Szemészeti szakmai nap összefoglaló

Áprilisban nagyon jelentős és magas színvonalú szakmai nap zajlott a Szemészeti Központ és a Prima Medica EgészségHálózat szervezésében. A Problémák és megoldások a glaucoma és a szemet is érintő keringési és neurológiai betegségek körében belgyógyászok, ...

Szakmai Nap: Problémák és megoldások a glaucoma és a szemet is érintő keringési és neurológiai betegségek körében belgyógyászok, háziorvosok, neurológusok és szemorvosok számára

Problémák és megoldások a glaucoma és a szemet is érintő keringési és neurológiai betegségek körében belgyógyászok, háziorvosok, neurológusok és szemorvosok számára” címmel rendezi meg áprilisi szakmai napját a Prima Medica EgészségHálózat és a ...

World Glaucoma Week 2025 március – Petőfi Rádió interjú prof. dr. Holló Gáborral

A zöldhályog, vagyis a glaukóma egy kezelhető betegség, aminek kiemelkedően fontos a korai felismerése, mivel a már kialakult károsodás nem fordítható vissza, azaz nem gyógyítható meg. Azonban, ha a glaukómát időben felismerik, akár meg is előzhető az általa okozott látásromlás ...

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK