A kivörösödött szem nem mindig jelent komoly problémát, hiszen akár a füsttől, a száraz levegőtől is kivörösödhet a kötőhártya. Ugyanakkor dr. Csobay Ildikó, a Szemészeti Központ szemésze szerint bizonyos esetekben fontos lehet a vizsgálat és szükség esetén a kezelés.
A vörös szem jelenség akkor alakul ki, amikor a szemben lévő erek kitágulnak, így a szem fehérje „véreressé” válik. Ez az esetek többségében nem zavarja a látást, de kívülről nézve mindenképpen zavaró látvány. Leggyakrabban az alábbi okok állnak a szem kivörösödése mögött:
A kivörösödött szem kapcsán sokan kötőhártya-gyulladásra gondolnak, hiszen ez meglehetősen gyakori betegség. A gyulladás a szem felületén – a kötőhártyán – jelentkezik, okozhatja baktérium és vírus is. Az is előfordul, hogy egyéb fertőzések (pl. influenza vagy megfázás) velejárójaként gyullad be a kötőhártya. Antibiotikumos vagy vírus elleni kezelést csak szakember rendelhet el. A kötőhártyán kívül a gyulladás érintheti a szaruhártyát, az ínhártyát, a szivárványhártyát, valamint súlyos esetben a szem belső képleteit is.
Szezonális vagy kontaktallergia is okozhat szemvörösséget. Kezelésére rendelkezésre áll számos szemcsepp, a hatékony választásban a szemész orvos segíthet. Ha tudjuk, hogy allergia okozza a panaszt, ajánlatos a gyakori ágyneműcsere, a lefekvés előtti mosakodás és a gyakori műkönny használata is.
A füst, a monitorhasználat, a kontaktlencse viselés és egyéb általános okok miatt kialakult száraz szem betegség is szemvörösséggel járhat, ennek megelőzésére és kezelésére alkalmasak a gondosan megválasztott műkönny-készítmények.
Ha valamilyen anyag vagy tárgy (például fémszilánk) kerül a szembe, az nagyon gyorsan kivörösödik. Ilyenkor azonnal hideg vízzel kell kimosni, majd súlyosabb esetben orvoshoz kell fordulni.
- A szemészeti vizsgálat során kiderülhet, hogy nem a kötőhártya van begyulladva, hanem például a szemhéjszél. Ilyenkor az érintett terület viszkethet, éghet, a szemhéjon hámlás is jelentkezhet. Ugyancsak előfordulhat, hogy ínhártya-gyulladás okozza a szem kivörösödését, ennek hátterében gyakran ízületi és egyéb betegség szerepel. A kezelés lényege ilyen esetekben a kiváltó ok megszüntetése. Bár ezek általános kórképekhez társulnak, orvosi kezeléssel gyorsabban elmúlnak a tünetek és kivédhetők az esetleges szövődmények – hangsúlyozza dr. Csobay Ildikó, a Szemészeti Központ szemésze. - Tisztában kell lenni azzal is, hogy komoly szembetegségek is okozhatnak szemvörösséget. Azért is fontos a szemészeti vizsgálat, hogy kizárható legyen a szaruhártya-fekély, a glaukóma vagy az uveitis, amely a szivárványhártya, a sugártest és az érhártya gyulladásos betegsége. Mindenképpen orvoshoz kell fordulni, ha a szemvörösség mellé fájdalom, fényérzékenység társul, illetve olyan általános tünetek jelentkeznek, mint fejfájás, hányinger, hányás, gyengeség.
Forrás: Szemészeti Központ (www.szemeszetikozpont.hu)
Rendelés típusa:
Páciensek fogadása COVID fertőzés után:
További véleményekFolyamatosan homályosodó látásommal kerestem meg a doktornőt, aki minden egyes eshetőséget számba vett. Nagyon kedves és türelmes volt, emellett precíz munkájának köszönhetően kiderült, hogy pontosan mi okozhatta ezen tüneteket nálam.
Köszönöm a kedvességét!
Gyakran felmerülő kérdés a napokban, melyik COVID-19 elleni oltás adható különféle betegséggel élőknek. Ezért készítettünk egy összehasonlító táblázatot a COVID19 oltásokról. A táblázat a jelenleg rendelkezésünkre álló hivatalos alkalmazási előírásokból származó információkat tartalmazza.
FONTOS! Ezek általános irányelvek, mindenkinél egyedileg az oltó orvosnak kell mérlegelnie és szakmai döntést hoznia az olthatóságról - ide értve, hogy mit jelent az adott illetőnél a "fellángolás", az "egyensúly", a "jelentős eltérés".
A kivörösödött szem nem mindig jelent komoly problémát, hiszen akár a füsttől, a száraz levegőtől is kivörösödhet a kötőhártya. Ugyanakkor dr. Csobay Ildikó, a Szemészeti Központ szemésze szerint bizonyos esetekben fontos lehet a vizsgálat és szükség esetén a kezelés.